V dnešním speciálu se dotkneme Survivora jen okrajově. Zaměříme se totiž na člověka, kterého české televize úspěšně ignorují už hezkou řádku let. Man vs. Wild (Ultimate Survival) je dokumentární pořad Discovery, kde Bear Grylls učí lidi přežívat na těch nejdrsnějších místech na planetě. Survivor se v roce 2000 stal kontroverzní a nejdrsnější show na světě, kde lidé museli svépomocí přežívat v nemilosrdné divočině. Dnes už se show transformovala spíše v big brotherovou obývákovou záležitost, kde má hlavní slovo sociální hra a strategie. Díky horší sledovanosti se musí produkce zaměřovat na ty nejpovrchnější věci a lidé, kteří začali Survivor sledovat hlavně kvůli přežívání a zápolení s přírodou, ostrouhávají. Právě pro ně je tu Bear Grylls a tento článek.
KDO JE BEAR GRYLLS:
Bear Grylls (vlastním jménem Edward Michael Grylls) není žádný strohý průvodce dokumentárními filmy. Je to od přírody dobrodruh, pro kterého se adrenalin rovná droze. Jeho dobrodružná povaha ho ještě jako teenagera zavála do britských speciálních jednotek SAS, kde sloužil jako výsadkář. Tam se vycvičil a později školil ostatní spolubojovníky technikám přežití v nehostinných podmínkách. Při pobytu v armádě ovšem málem přišel o život, kdy se mu při jednom seskoku neotevřel padák a on díky tomu letěl téměř půlkilometru volným pádem (s protrhnutým padákem). Z této nepříjemné situace ovšem vyvázl živý, „pouze“ si zpřerážel obratle a nemohl chodit. Jeho velkým snem bylo vystoupit na Mount Everest a tato myšlenka a touha ho nakonec vedla k uzdravení. Po osmnáctiměsíčním kolotoči operací a rehabilitace opustil armádu a začal žít svůj sen dobrodruha.
V roce 1997 se ve svých 23 letech stal nejmladším Angličanem, který zdolal téměř sedmitisícovou horu Ama Dablam. O rok později byl pro změnu nejmladším člověkem na planetě, který zdolal Mount Everest. V roce 2000 obeplul Velkou Británii na vodním skútru. O tři roky později vyrazil se svými přáteli z SAS na expedici, která měla za úkol obeplout Severní ledový oceán na nafukovacím člunu. Bear také vytvořil několik rekordů, kdy se svým přítelem povečeřel na nafukovacím balonu ve výšce 25 000 stop, nebo vytvořil rekord v nejdelším nepřetržitém volném pádu. Tento dobrodruh toho zkrátka udělal tolik, že by to vydalo na samostatný článek. Nutno podotknout, že většinu svých kousků nedělá jen tak. Většinou jde o akce ve jménu dobročinné organizace či jiné pomoci (například nahý vesloval 13 km po řece Temži, aby získal peníze pro kamaráda, který přišel o nohy).
BEAR A TELEVIZE:
Bearových schopností a zkušeností si v roce 2005 všimla americká kabelová televize Discovery a vyslala ho spolu s dalšími zájemci do Alžírska, aby prošel zkráceným základním výcvikem u francouzských legií. Tento pořad se jmenuje Útěk k legiím (Escape to the Legion) a je to pohled do drsných výcvikových praktik jedné z nejprestižnějších a nejprofesionálnějších armád na světě. Spolu s ním do tohoto pořadu šlo 11 běžných lidí a po měsíci výcviku zbyl jen Bear a tři ostatní, zbytek zkrátka nevydržel. Díky relativně velkému úspěchu tohoto pořadu pak Discovery o rok později vytvořila pořad s názvem „Ultimate Survival“ a díky němu začal být Bear celosvětový pojem.
.
ULTIMATE SURVIVAL (MAN VS. WILD):
Konečně se dostáváme k samotnému principu tohoto článku. Pořad Ultimate Survivor je pravděpodobně nedrsnější pořad o přežívání v přírodě, který kdy vzniknul.
Bear Grylls vždy jednotlivé díly začíná akčním nástupem, kdy buďto seskočí z helikoptéry, letadla, dvouplošníku nebo jiných dopravních prostředků. Za cíl seskoku či vylodění si vždy vybere tu nejhorší oblast v už tak příšerně nehostinné lokaci a tam začíná svůj boj o přežití. Základní osu každého dílu tvoří: zjištění pozice, na které se nachází, určení směru kudy se vydá, nalezení vody a potravy, postavení přístřešku a nalezení civilizace. Bear miluje riskování, a tak není problém, když slézá bez jištění navlhlé žulové skály se sklonem téměř 70°, visí za liánu 100 metrů nad zemí, skáče po hlavě do neprozkoumané hloubky, seskočí ze skály na strom ve výšce 40 metrů nebo zalézá do neprozkoumaných štěrbin podzemních jeskyň, ze kterých se nelze vrátit stejnou cestou zpět. Bearovi fanoušci vždy v každém díle netrpělivě očekávají jeho akční kousky, ale stejně tak milují, když názorně předvede, jak si z ničeho postavit například vor nebo desítku variací přístřešku, který by mu mohli závidět všichni účastníci Survivora.
Bear je neuvěřitelný sympaťák, a tak si svým osobitým přístupem na svoji stranu získá i tu část diváků, která nad dobrodružnými dokumenty předem mávne rukou. I když se nejčastěji pohybuje v prostředí deštných pralesů, předvedl způsob přežití snad ve všech klimatických podmínkách. Objevil se například na ledovém Islandu, Aljašce, africké buši, Sibiři, všemožných pouštích, skalnatých horách v USA, Irsku, Turecku, ale předvedl dokonce, jak přežít v areálu dávno nefungující komunistické fabriky v Polsku (jeden z mých nejoblíbenějších dílů, stahuj zde). Bear skvěle ovládá francouzskou armádní pomůcku parkour (spíše ho znáte od „skákačů“ z města), dokonale šplhá, plave, potápí se, ovládá snad všechny extrémní sporty a zná snad většinu loveckých metod. Tím se dostáváme k poslední části tohoto článku a k důvodu, proč se z něj často stává terč posměchu.
NĚKDY RYBA, NĚKDY HOVNA:
Bear se vždy dokonale vcítí do role trosečníka, který nemá po ruce žádné zásoby jídla a pití, a tak musí sáhnout pro „plody“ přírody. Když má štěstí, narazí na sladké ovoce, když ne, musí si vystačit s tím, co mu zrovna přijde pod ruku. Pokud se nachází v prostředí, kde není téměř co jíst, musí si vystačit s larvami červů, raky, ale i králičími bobky, které jsou dle jeho slov sice hnusné, ale obsahují velké množství nestrávené potravy díky rychlému zažívání těchto ušatých stvoření. Nejvíce ale dokáže fascinovat, pokud si jídlo sám uloví. Není výjimkou, kdy vlastnoručně chytí a svým perfektním nožem zabije divoké prase, leguána, králíka, hada a jiné živočichy. Dokáže také téměř ničím chytit divokého lososa, a toho syrového spořádat na počkání (čeští sportovní rybáři asi pukají závistí). Výjimkou není ani to, že sní část masa z mrtvé zebry, případně oči z týden mrtvé ovce zakonzervované islandským mrazem. Ze značně rozloženého jelena si zase dokáže stáhnout kůži, aby se s její pomocí pořádně zahřál. Přírodní popcorn si dokáže udělat i v městských podmínkách, kdy nachytá hmyz, ze kterého by normální člověk nadskočil pět metrů vysoko. Hodí ho na víko od sudu, který je zasraný od technickýho oleje, a nachytaný hmyz zpraží nad mírným plamenem.
Pokud zrovna po ruce není nic k pití a on cítí nebezpečnou možnost dehydratace, jednoduše vezme svojí polní čutoru, vymočí se do ní a má na pár minut vystaráno. Bear zkrátka bourá mýty o tom, co člověk může bezstarostně sníst, a co ne. Nutno ovšem podotknout, že na většině takových pokrmů a „nápojů“ si nijak nepochutnává, zkrátka to bere jako nutné zlo, které je nutné k přežití, a ukazuje tak divákům, kteří by se mohli v budoucnu ztratit, co mohou zkonzumovat. Pamatujete na soutěže, které bohužel už v Survivorovi nejsou? V každé starší řadě byla jedna soutěž, kde museli trosečníci sníst hnusné věci, ze kterých se jim zvedal žaludek už jen při přičichnutí. Jestli vám tyto soutěže přišly nechutné, pak věřte, že Bear v každém díle dokáže spořádat mnohem větší hnusy.
Bear při natáčení tohoto pořadu přišel k nemalé slávě, ale díky své dobrodružné povaze i k mnohým úrazům. Poranil si například chrupavku v koleni, dostal infekci do palce u pravé nohy, prožil extrémní úžeh, omrzliny rukou i nohou, zlomil si žebra a naštípnul holenní kost, chytil infekci do ucha, vyhodil si rameno z kloubu, dostal mrtvici a několikrát byl pokousán hady, štíry a netopýry. Natočil 7 řad Man vs. Wild a dnes má zcela nový projekt s názvem Worst Case Scenario (Bear Grylls: V nejhorším případě), kde učí lidi unikat z rozpadlých budov, aut a jiných míst, které jsou spojené s městským nebezpečím. Jeho pořad o přežívání v divočině v sobě snoubí vtip, akci, důležité informace o přírodě a přežití, Bearovo charisma a spoustu bizarních situací. Pokud by se měla vyhlásit anketa „Nejlepší trosečník na světě„, Bear Grylls nevyhraje, protože ztroskotá cestou na předávání cen a ještě u toho natočí nový díl.
Závěrem bych snad jen zdůraznil, že i když se Bear a jeho kousky zdají být jako čistá improvizace za pochodu, jedná se kolikrát o dlouho připravovanou scénu a akci. Beara a jeho pořad mnohokrát zastihly i mírné skandály, když například v jedné epizodě narazil na „divoké“ koně, které se snažil ochočit, a přitom později vyšlo najevo, že jsou pouze zapůjčení od tamního farmáře. Epizoda z USA zase ukazuje Beara spícího pod širákem, ale ve skutečnosti přespával v motelu, což na něj personál velmi ochotně prásknul. V online epizodě, kterou jste mohli vidět v tomto článku, Bear postavil vor a vydal se na širý oceán z opuštěného ostrova. Když si ale pustíte závěrečné minuty a pozorně se podíváte, není to ostrov, kam původně přistál, ale souostroví (přesněji – pobřeží Havaje, kde se točil zbytek epizody). Discovery nicméně tyto skutečnosti samo přiznává a dodává, že se jedná pouze o návod jak přežít, ne o reality-show. Riskování Bearova života je ovšem reálné a „každoepizodní“.
A co vy? Líbí se vám pořad, nebo jste ho ještě neznali a tento článek pro vás objevil Ameriku? Podělte se o dojmy pod článkem a hlasujte v anketě.
oficiální stránky Beara Gryllse – www.beargrylls.com
české fan stránky Beara Gryllse – www.beargrylls.cz
Nevím jestli jste to někdo registroval, ale s Bearem vyšla nová reality show „Get out alive with Bear Grills“ což je takový mix Survivora a jeho man vs. Wild. Docela zajímavé, koukám na to.