Lokalita Cagayan, ako miesto konania novej série!

260px-Ph_locator_cagayan_palaui_islandOd série 25. je domovom jednej z najlepších RS v histórii TV malebná krajina Filipín. Krajina ako taká nieje nováčikom v hosťovaní tejto RS ako takej, no práve Americká verzia sa do Filipín pozrela, až po 12 rokoch (a 24. sériach) od svojho fungovania. Krajina rozhodne nesklamala, ponúkla krásnu prírodu, skvelé lokality, to či aj zážitok zo sérii bol tak krásny nechám na posúdenie Vám. Aby som, ale prešiel k téme, predstavím Vám za pomoci nielen Slovenskej ale aj Americkej verzie Wikipédie túto krajinu a troška aj históriu krajiny, ktorá už 2 roky hostí Survivor.

Filipíny sú štátom v Juhovýchodnej Ázii, ide o bývalú kolóniu Španielska a Spojených štátov, preto je tu na každom kroku cítiť vplyv západnej kultúry. Ide o krajinu, ktorá je stále zaraďovaná do tzv. tretieho sveta, alebo odborne o rozvojovú krajinu (typ krajiny, podobne ako Samoa, ktorá svojou ekonomikou vyhovuje práve RS ako je Survivor, keďže všetko v zábavnom priemysle stojí a padá na financiách, to je odpoveď na večné otázky typu, prečo sa Survivor netočí v Európe alebo v Japonsku, nieje možné v tejto dobe znižovania nákladov a škrtov sa vrátiť 13 rokov dozadu do takej Austrálie.) Ešte v 80. rokoch to bola druhá najsilnejšia ekonomika v Ázii po Japonsku, neskôr prišiel veľký pád spôsobený nielen režimom (a korupciou) ale i pohybom na burzách. Ak niekedy voláte na nejaké anglicky hovoriace „call centrá“ je pravdepodobné, že sa dovoláte do Filipín, Indie alebo na Slovensko (nie žiaľ to nieje na smiech). Ďalší dôvod okrem nízkych nákladov na fungovanie v danej krajine pre produkciu je aj náboženské prostredie, Vyše 80% populácie sa hlási (vplyvom niekdajšej kolonizácie Španielska) k rímsko-katolíckej cirkvi, samozrejme že sa tam nachádzajú aj moslimovia, ale ozaj v nepatrnom cca. 5% zastúpení. (Keď som spomínal práve tie financie a nepravdepodobné točenie v Európe, práve faktor viery a vierovyznania ako takého je ten druhý dôvod, prečo sa po 11.09.2011 ani neuvažuje o točení v moslimských krajinách a fakt prečo sme videli Marquesas a nie Jordan v S4.)

Medzi úradné jazyky patrí o.i. aj angličtina, ďalšie veľké plus pre, napíšme si to na rovinu, lenivých Američanov, ktorí poväčšine okrem španielčiny v južných štátoch U.S. moc jazykovo zdatní nie sú.

Na anglickej verzii Wikipédie ma zaujalo pár vecí, ktoré by som tu rád spomenul, samozrejme sa už budem čisto venovať Cagayanu, a nie Filipínam ako celku. Ph_locator_map_cagayanCAGAYAN je provincia na Filipínach v oblasti Cagayanskeho údolia v severovýchodnej časti ostrova Luzon, a zahŕňa Babuyanske ostrovy na severe (tých cca. 5 bodiek na fotke, prípadne kliknite tu). Provincia hraničí s Ilocosom Norte a Apayaom na západe, a Kalingou a Isabelou na juhu. Hl. mestom provincie je Tuguegarao. Aby sme sa ale moc nezaoberali históriou, ktorá je poznamená, nielen nadvládou Španielov, či Američanov, práve Cagayan bola jedna z lokalít veľkých bojov počas 2. sv. vojny, kedy územie padlo do rúk Japonska a okrem bombardovania tu prebiehali aj tuhé boje.

Človek by si pomyslel, že pobrežie takej lokality využije CBS dôkladne, omyl je pravdou, predošlé série (25 a 26) sa točili v Caramoane a posledné 2, t.j. 27 a 28 zasa v Cagayane. Potenciál nebol vyžmýkaný a sledovali sme (respektíve budeme tú štvrtú v poradí) 4 po sebe idúce série z jednej krajiny.

Ph_locator_cagayan_palaui_islandPalaui, táto malá bodka v tejto veľkej provincii nás hostila v Blood vs. Water a podobne bude aj v tejto nadchádzajúcej sérii z dielne CBS. Ide o ostrov, ktorý bol 28.08 1994 vyhlásený za morskú prírodnú rezerváciu (som zvedavý potom, koľko stálo povolenie, aby tam Američania v prepotených trenkách a oblečení mohli loviť ryby). Ide o ostrov s rozlohou 7145 ha. Je to domov 105 druhov ratanového a iného komerčne využívaného dreva. Svoje útočište tu nachádza aj cca. 90 sťahovaných vtákov (hmm videli sme okrem vtipnej opičky v Caramoane a nejakých hadov vôbec v ukážkach či v intre – vtip, nejaké zábery z tohto prírodného bohatstva?). V okolí sa nachádza vyše 20 druhov rýb, ktoré sa bežne dostanú aj na tanier k spotrebiteľovi (alebo na harpúnu nejakého špičkového lovca, ktorý sa nespolieha na darčeky od produkcie). Krásne korálové, vyše 50 ha územia pod vodou (asi jeden z dôvodov prečo sme nevideli nejaké ultra špeciálne vodné súťaže). Ak som si to dobre zistil, najdlhšia časť ostrova meria cca. 10 km, a do šírky to je najviac 5 km.800px-Pacific_Ocean_View_from_Light_House_Top,_Palaui_Island_Cagayan_Philippines Severný bod ostrova sa volá Cape Engaño (história je spätá hlavne s 2 sv. vojnou). Nachádza sa tu Cape Engaño Lighthouse – Maják, z ktorého sú dnes už len ruiny (fotka z roku 1903 sa zobrazí kliknutím tu). Podľa CNN ide o miesto, ktoré patrí v TOP 100 na 10. miesto v rebríčku najlepších pláži sveta, vďaka svojej zachovanej kráse a čistote (a Tyson tam len tak hádzal kosti za seba pri odmene).

Podľa mňa veľmi krásna lokalita, ale tak ako som bol rád, po S24, že sa presúva Survivor na krásne Filipíny, som po 4 sériach po sebe v jednej krajine znechutený, kde sa to vlastne všetko dostalo, už aj tá Samoa (19-20, 23-24) bola na päsť a to nám ju prerušili v 1/2 lokalitou Nikaraguy (21-22), v počte sérii sa preto Filipíny vyrovnali Samoy, čo neviem či je dobré alebo zlé. Viem si osobne predstaviť, žeby (podobne ako napr. Čína či Kanada pri TAR) využila CBS krásy Arizony a jej púšti, či podmienky prežitia na Aljaške. Ak už nám ponúkajú rovnakú krajinu (a vlastne pre mňa ako laika ostrovy, pláže a more všetky na jedno kopyto), nech to aspoň pekne prezentujú v ukážkach, v intrách, alebo nech aspoň nevymýšľajú kopec podtitulov ako to rozlíšiť typu Samoa vs. HvV vs. South Pacific vs. One World, Nicaragua vs. RI, Philippines vs. Caramoan vs. BvW vs. Cagayan, keďže divák nieje idiot a môže to rešpektovať tak max. pri 100% AS (S7 vs. S8 vs S12, S10 vs. S16).

Milan (c) 2014

Milan

Milan

SOM FANÚŠIK REALITY SHOW: Beauty and the Geek (AU), The Amazing Race (U.S.), Big Brother (CAN), Big Brother (U.S.), Big Brother (AU), Survivor (U.S.) & Utopia (U.S.)

15 komentářů

 1. fasa čítanie, dík

 2. onndra

  Já bych byl najraději, kdyby se zase natáčelo na Vanuatu a aby to byla vodní sezona, protože to moře je úžasné a tmavé 🙂

 3. cypher

  Kéž by to pojali jako Palau, když se i tady dle článku válčilo…

 4. Jean

  Hlavně stejnou lokalitou ztrácej to kouzlo odměny (pokud tam vůbec nějaký jsou), kde se soutěžící dozvídaj něco o místní kultuře, setkávají se s místním apod. Věřte nebo ne, i to diváky zajímá.

 5. Džery

  Pěkný a zajímavý článek! 🙂 Je fajn někdy něco vědět o místě natáčení.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.