Rivalita mezi AUS v NZ

TAR AUS v NZ začíná již v pondělí/úterý. Rivalita mezi Austrálií a Novým Zélandem je mezi těmito zeměmi od nepaměti. V tomto článku je uvedeno pár z hlavních „sporů“

Nadhození spodem

Píše se rok 1981, Austrálie hraje proti Novému Zélandu One Day International 3. finálový z 5 zápasů kriketu světové série poháru, který se hrál na Melbourne Cricket Ground (místo začátku TAR AUS1). Nový Zéland potřebuje 6 vítězných míčků, aby hru dorovnal. Australský kapitán Greg Chappell nařídil svému bratrovi Trevorovi nadhodit spodem, v té době povolené, ale neférové. Trevorovi to nedělalo problém a pálkař Nového Zélandu Brian McKechnie tak neměl šanci odpálit a dorovnat tak stav. Zahodil pálku a znechuceně šel pryč, stejně tak diváci Austrálii vypískali.

YouTube Preview Image

Pavlova

Dort z pečeného krému ze šlehaných bílků, zdobený šlehačkou a ovocem. Vznikl na Novém Zélandu v roce 1926 poté, co navštívila Nový Zéland a Austrálii ruská balerína Anna Pavlova. V roce 1935 se stal populárním i v Austrálii a následovalo tvrzení, že tento dort vznikl právě u nich. Nicméně formální výzkum dal za pravdu tvrzení, že pochází z Nového Zélandu.

Olympijské medaile

V jedné chvíli olympijských her 2012 v Londýně vyhrála Austrálie málo zlatých medailí a Daily Telegraph otiskl aktualizovanou medailovou tabulku, včetně země AUS Zealand, pyšnící se sbírkou 3  zlatých medailí novozélandských veslařů a jednou přispěla Austrálie. Vrcholem bylo, když byl Nový Zéland v tabulce medailí na 10. v pořadí, olympijský program Channel 9 zobrazil pouze devět zemí. Dalším spojením těchto zemí se dopustil Sydney Morning Herald, kdy podle něj v roce 2010 na mistrovství světa ve fotbale v JAR se Slovenskem místo Nového Zélandu, hrála Australasie vs. Slovensko (1:1)

Russell Crowe

Tento známý herec, proslaven hlavně díky hlavní roli ve filmu Gladiátor, byl dlouho považován za Australana. Crowe, držitel Oskara a Zlatého glóbu se ale ve skutečnosti narodil na Novém Zélandu a až v roce 2006 požádal o australské občanství.

Novozélandský hudební talent

Když je šance, jakmile Novozélandský umělec nebo skupina prorazí ve světě a stane se známou, Austrálie toho využije. Hudební uskupení Split Enz je toho důkazem, navzdory tomu, že pochází z Nového Zélandu a dokonce i zkratka ENZ byla zřejmě narážkou před Australským turné. Od té doby se řada zpěváků a kapel přestěhovala prorazit přes Tasmanovo moře do Austrálie, kde je přijali s otevřenou náručí. Příklady „přeběhlíků“ jsou Shihad, Evermore, Kimbra, Dragon a mnoho dalších.

YouTube Preview Image

Phar Lap

Tento proslulý dostihový kůň, ryzák, se narodil na Novém Zélandě v roce 1926. V roce 1928 byl prodán do Austrálie. Trénoval ho a závodil s ním Harry Telford. Z 51 dostihů jich vyhrál 37, přičemž zaznamenal 33 vítězství v řadě, což je dodnes světový rekord. Proslavil se v Austrálii a následně i v Americe, kde na něj byl spáchán atentát. Kulka ho však minula, nicméně zemřel nedlouho po atentátu v roce 1932. Pozdější pitva, která proběhla až 20 let po jeho smrti, potvrdila domněnku, že byl otráven. Australský režisér Simon Wincer o něm dokonce natočil životopisný film Phar Lap.

YouTube Preview Image

lord_night

lord_night

Fanoušek TAR a nadšenec z dalších reality show, dříve překladatel TAR

2 Comments

  1. Alisch Alisch

    On celý ten zápas v kriketu byl mimo, rozhodčí udělali pár kardinálních chyb, které poškodily AU. A underarm se odpálit dá, jenže to nezvládne doletět do šestkového pole.

    Nicméně je to naprosté nic proti Bodyline, se kterým přišla při Ashes Anglie. To byla taková forma nahazování míčku, že praskala žebra. A pak že kriket je nudný.

  2. miky253

    TAR sice nesleduji ani v US verzi, ale článek rozhodně zajímavý. Dozvěděl jsem se alespoň něco nového. Díky 🙂

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.