Survivor z druhé strany

Bez-názvu51

story_survivor_image1

Hodně lidí zajímají nejrůznější pikantérie z osobního života soutěžících, jak některý hráč uvažoval, komu co ve hře slíbil, co musel podstoupit pro výhru, a my to díky krátké stopáži jednotlivých dílu neviděli.  Hodně čtenářsky atraktivní jsou i informace, jak vítězové naložili s milionem a koho všeho zatkli za neodvedení daně z těchto peněz. Tyto informace jsou pro běžného diváka vždy lahůdkou a přesně na ty se mi v tomto článku nezaměříme. ;-D My se podíváme na to, co se děje za oponou, utříbíme si pár pojmů, které možná někdo ještě nezná, a pokusíme se předložit fenomén Survivor z pohledu produkce. Jak to tedy vlastně všechno funguje?Bez-názvu55

HRÁČI A JEJICH POVINNOSTI:

Ano, každý druhý z nás si v duchu bláhově pohrával s myšlenkou, že by si rád zahrál Survivor, stal se slavným, měl zážitky na celý život a ve stáří ukazoval svým vnoučatům do zblbnutí open intro řady, ve které se na jednu epizodu objevil. Tyto myšlenky ale dost fanoušků rychle zavrhlo po loňském úniku pravidel hry a všech povinností, které účastníci jednotlivých řad mají. Tato pravidla rozhodně neměla spatřit světlo světa, a i když na první pohled působí drsně, jsou to jen pojistky produkce, že se nic nepodělá. Přesto některá z nich působí poněkud nešťastně a bizarně. Pojďme si tedy projít ty nejzajímavější z nich.

 • Hráči mohou být natáčení nepřetržitě. Kamera je tedy může zabírat jak se umývají, masturbují anebo jak vykonávají potřebu, a to i v případě, kdy vypadli ze soutěže a žijí v hotelu.
 • Hráči nesmí samovolně chodit po okolí tábora, případně si vyjít na dobrodružnou procházku. Na vše potřebují povolení od štábu.
 • Hráči nesmí sami mluvit s nikým z opačného kmene, ani se členy štábu pokud jim k tomu produkce nedá vyslovený souhlas.
 • Produkce může libovolně měnit pravidla a koncept hry, a to i při samotném průběhu. To znamená, že hráči, kteří na začátku dostali soupis pravidel, mohou z minuty na minutu hrát hru bez podmínek, se kterými byli na začátku řady obeznámeni a souhlasili s nimi.
 • Produkce má právo měnit pořadí odevzdaných hlasů na kmenových radách.
 • Hráči se nesmí negativně vyjadřovat o pořadu, jeho tvůrcích nebo sponzorech.
 • Hráči se podpisem smlouvy zbavují práva na případné žalování kohokoliv z tvůrčího týmu Survivora. Druh a velikost případné nespravedlnosti vůči hráči nerozhoduje.
 • Pokud se z hráčů  stanou po konci natáčení slavní lidé, tak veškerá práva na propagaci s nimi spojenou vlastní tvůrci pořadu.
 • Pokud někdo z hráčů poruší pravidlo mlčenlivosti, zaplatí pokutu 5 000 000 dolarů.
PRODUKCE, KROKY VEDLE A SKANDÁLY:

Většinu show na světě provází nejrůznější skandálky, průšvihy a přehmaty. Pojďme se podívat na ty, které se týkají Survivora, jeho hráčů nebo produkce.

Nepojmenovaný-12

Jeff Probst při kmenové radě na Vanuatu vyprovodil ze soutěže nejmenovaného hráče, i když z hlasovací urny vytáhnul pouze polovinu hlasů. Druhou půlku tedy mohl teoreticky dostat někdo jiný a pak by se muselo hlasovat znovu. Tímto Jeff poprvé potvrdil fámy, že hlasy nejprve srovná dle vlastní libosti a až následně je vytahuje z urny.

V první řadě, která se odehrává na Borneu, údajně produkce tlačila na Dirka a Seana, aby ze hry nevyřadili Rudyho, protože byl jediným důchodcem v soutěži a televize by díky tomu ztratila výraznou část diváků.

Survivor Borneo  je první a zároveň poslední řada, ve které se finalista dozvěděl o svém vítězství ještě před návratem domů. Jeden člen štábu totiž vyzradil jméno vítěze a sázkové kanceláře hlásily milionové ztráty vzhledem ke zpoždění, se kterým se řada vysílala v USA.

Dávno před vysíláním Samoy a Heroes vs. Villains věděla velká část internetových fanoušků, kdo vypadne a v jakém pořadí. Všechno záhadně přesně spoileroval jeden uživatel na SurvivorSucks, který znal detaily z celé řady a nebál se o ně podělit. CBS nejprve nevěděla, kdo za tímto činem stojí, a podezřívala Russellovu manželku. Po podání žaloby, ve které padaly milionové sankce, ovšem neznámý uživatel povolil a prozradil informátora. Údajně mu měl veškeré informace sdělit sám Russell, který to nezapřel. CBS tedy ihned stáhla žalobu a skandál zametla pod koberec. Výhradně proto, že s Russem počítala do budoucí řady.

Sloučení v Samoe by nikdy nenastalo v počtu 12 lidí, pokud by (SPOILER!) 

Foa Foa nebyla na pokraji vymření. Štáb chtěl tímto brzkým sloučením dát šanci Russellovi, aby měl alespoň minimální možnost zamíchat kartami. Vše totiž nasvědčovalo tomu, že by se za klasických podmínek do sloučení dostal pouze on a jeden hráč z jeho kmene.

V pravidlech soutěže se píše, že pokud hráč bude cíleně ničit majetek ostatních hráčů, případně chráněné druhy a rostliny, okamžitě opustí hru. (SPOILER!)

Russell v Samoe

James, Parvati, Jonathan a Boo údajně nemuseli absolvovat regulérní casting jako všichni ostatní a postačily jim známosti v televizi, přes které se automaticky dostali do výběrů svých řad. Také můžeme dodat, že Russella do show dohodil právě Boo.

Bez-názvu58Jony Fairplay se údajně nesnášel s Jeffem Probstem, a proto nebyl obsazen do All Stars řady. V Micronesii se  nad ním produkční tým slitoval a Fairplay se jim odvděčil sabotováním své účasti. Nejprve přišel oblečený jako Jeff Probst, aby ho namíchnul, a pak všem řekl, (SPOILER!)

ať pro něj hlasují, protože si chce v klidu užít dovolenou, kterou dostávali vypadnuvší hráči z prvních epizod. 

Denise na Reunion Show 15. řady zklamaně oznámila, že ji zaměstnavatel vyhodil z práce díky účasti v Survivorovi. Mark Burnett udělal veřejné gesto dobré vůle a této chudé hráčce věnoval 50 000 dolarů z vlastní kapsy. Později se ovšem Burnettovi ozval šéf Denise, který oznámil, že nikdy žádnou výpověď nedostala a celou záležitost si vymyslela. Denise se tedy znemožnila před miliony diváků a pak byla donucena všechny peníze odevzdat na charitu. Pokud by tak neučinila, čekala by ji žaloba.

SOUTĚŽ Z DRUHÉ STRANY:

Jak to tedy vlastně všechno funguje? Hráči projdou složitým castingem (pokud se ovšem jmenují Parvati, tak nemusí). Až jich zbude kolem 30, podepíšou sebevražednou smlouvu s produkcí, a pokud budou mít štěstí, nakonec odcestují na místo natáčení. Nikdo z nich by se neměl znát z osobního života, a pokud se tak náhodou stane, musí o této skutečnosti informovat produkci, která daného chudáka bez větších problémů vykopne a přeobsadí náhradníkem. Televizní štáb je na lokaci natáčení o pár měsíců dříve. Staví prostory pro kmenové rady, Redemption Island nebo rekvizity pro soutěže.  Například postavení kmenové rady trvá kolem sedmi týdnů.

Bez-názvu57

Těsně před natáčením jednotlivých soutěží má produkce připravený tzv. „Dream team„, což je spolek lidí, kteří nejprve odzkouší všechny soutěže, zjistí jejich funkčnost, bezpečnost a později na nich štáb vykoná kamerové zkoušky i s Jeffem, který si u nich trénuje své moderátorské povinnosti. Tým se také často využívá k předtáčení scén, proto jsme už několikrát viděli místo pravých hráčů je, a ani jsme o tom nevěděli. Hodně se využívají například pro záběry z vrtulníku, případně zpětně dotáčí detailní záběry ze soutěží, které odehráli skuteční hráči. V tomto týmu se často objevují i bývalí hráči, kteří se už nedokázali vrátit zpět do hry, a tak berou za vděk alespoň tento flek. Například Hunter z Markéz se jeden čas objevil v tomto týmu a horoucně předstíral, že je všechno opravdové.

142

Pokud se vám zdá, že jednotlivé týmy přijdou k soutěži, Jeff jim během 30 vteřin vysvětlí, o co půjde, všichni kývnou a jde se na to, tak takhle to ve skutečnosti pochopitelně nefunguje. Na všechno je celkem dost času, protože CBS netočí několik řad najednou jako například evropské produkční firmy, ale jednoduše jede jen na vlastní triko. Vše se tedy v klidu vysvětlí mimo kamery, hráči si domluví strategii a až teprve potom se jde na věc. Právě domlouvání hráčů na tom, kdo bude vykonávat jednotlivé úkoly, CBS dlouhodobě ignorovala, až ve 22. řadě poprvé ukázala záběry, kde se tým aktivně domlouvá na strategii pro soutěž.

Jestliže hráči soutěžili v řadách, kde nebyla nouze o životu nebezpečné situace (hlavně první řady), nemuseli mít zase takový strach. V bezprostřední blízkosti jejich tábora byl totiž stan kameramanů, kteří v něm přespávali, a spolu s nimi tam číhal  i profesionální lovec, který byl svojí puškou schopen zastřelit libovolného lva, který by si dovolil přeskočit obranný val u kmenů v Africe, případně krokodýla, který by vyhodnotil stehna Colbyho jako solidní žvýkačku pro nudné večery v Herbertově řece.

132

Každý hráč bez ohledu na umístění dostane slušné peníze jen za účast a pak má možnost získat i něco navíc svým umístěním v soutěži. Vítěz má svůj milion, druhý hráč 100 000 (v All Stars řadě výjimečně 250 000) a takto se sestupně pokračuje až k úplně prvnímu hráči, který opustil hru. Ten má navíc tu výhodu, že dostane dovolenou, aby byl řádně uklizen před zraky veřejnosti a do Států se vrátil ve stejném termínu jako finalisté a členové poroty. Po sloučení kmenů vypadnuvší hráč už nedostane dovolenou, ale přebývá v provizorním táboře s názvem „Ponderosa„.  Ponderosa je výraz pro jakýkoliv tábor, může být sestaven ze stanů, ale může to být i klasický pětihvězdičkový hotel. Je to zkrátka označení místa, kde hráči přebývají po svém vyřazení. Z tohoto místa také CBS vždy vypouští  krátká videa, která jsou volně ke zhlédnutí na youtube. Pokud se hráč zúčastní Reunion Show (dle smlouvy je to povinnost), dostane na ruku ještě zvlášť 10 000 dolarů. Do roku 2007 (do 14. řady) také každý mohl vyhrát automobil v jedné ze soutěží o odměnu. Díky klesající sledovanosti ovšem nastal odliv sponzorů, a proto už od 15. řady nic podobného vidět nemůžeme.

PONDEROSA7C

Již několikrát probírané hlasování funguje tak, že oba kmeny na kamery předstírají dlouhý pochod na kmenovou radu. a  když asistentka tleskne klapkou, nasednou do aut nebo člunů a jsou produkcí na kmenovou radu dovezeni. U sídla kmenové rady opět předstírají, že tam došli pěšky nebo přijeli na svých kmenových kajakách. I když to vypadá, že hlasování se odehraje během pár minut, není výjimkou, když natáčení trvá i několik hodin. Vše musí vypadat dokonale na kamery, stejně jako čtení hlasů z urny, proto je Jeff Probst vždy sestaví tak, aby je vytahoval v co nejnapínavějším pořadí. Po skončení rady jsou kmeny opět dovezeny do tábora a mohou sbírat síly na další den. Výjimkou byla první řada na Borneu, kde hráči na kmenové rady skutečně chodili pěšky a kolikrát neměli daleko k uštknutí od hada, případně ke zlomeninám nohou, když se prodírali džunglí, kde neviděli ani na metr před sebe.

Bez-názvu56

Finálové hlasování je pak časově nejnáročnější. Jakmile porota vhodí hlasovací lístky do urny, řekne se: Stop!, finalisté se jdou osprchovat do hotelu a Jeff natočit odjížděcí sekvenci, kde předstírá, že s hlasy  z Amazonie odplouvá na vodním skútru až do New Yorku (kohopak byl tohle asi nápad?). Všichni se letecky přesunou domů a čekají až do konce vysílání  jejich řady v USA (cca. o půlroku později). Na poslední epizodu se přesunou do studia, a jakmile finálový díl skončí, je přepnuto na ně a v přímém přenosu se přečtou hlasy a následně se odehraje Reunion Show. Druhý den vítěze čeká klasický mediální taneček a mezi tímto cirkusem je už dávno dotočená další řada, která bude odvysílaná až za dvě roční období. Takto jsme mohli vidět například  (SPOILER!)

Roba

na RS Nicaraguy, který byl v hledišti vysmátý od ucha k uchu, protože dávno věděl, že o půlroku později bude ve finálovém křesle sedět právě on. Pamatujete na zlomeného (SPOILER!)

Russella

zaraženého v sedačce?

122

V dalším pořadu Marka Burnetta s názvem Rock Stars, ukazuje Tommy Lee (asi ho budete znát spíše z porna s Pamelou), koho by měli konečně na kmenové radě vyloučit. Jeff si tuto fotku hrdě zařadil na svůj blog.

0013

Jaký pohled máte vy? Připadají vám pravidla a povinnosti pro hráče zbytečně drsná, nebo je to jen pojistka pro televizi, že se nic nepokazí, a pokud ano, bude mít plnou moc k adekvátnímu zákroku? Máte nějaké další informace ze zákulisí této show nebo zajímavosti ohledně skandálů a kauz?

Zeck

Zeck

subjektivní glosátor / vulgární prase / děsně důležitý člověk

1 komentář

 1. SiGi

  Bohužel žádné bližší informace nemám, už tak jsem hltal tyhlety podrobnosti. Díky za ně!

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.