Galerie TAR AUS V NZ: Zajímavosti a fotogalerie 2.epizody

ČLÁNEK I FOTOGALERIE OBSAHUJE SPOILERY!!!

2.etapa nás zavedla do země v jihovýchodní Asii – do Kambodžského království, označovaného obyčejně jako Kambodža. Sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem, na jihozápadě má přístup k Thajskému zálivu Tichého oceánu. Je domovem více než 14 milionů lidí, oficiálním jazykem je khmerština, mezi vzdělanějšími obyvateli i angličtina a francouzština.

Kambodža je domovem široké škály rostlin a zvířat, z velké části soustředěny kolem jezera Tonle Sap a okolní biosférické rezervace. Za zmínku stojí sloni indičtí, divocí voly, panteři, giboni, tygři a více než 500 druhů ptáků. Dnes je význam volně žijících živočichů uznávám a dává hodně práce je zachovat a ochránit.

Francouzská kolonizace změnila v roce 1870 hlavní město Phnom Penh z říční vesnice na působivé město, které se nyní může pochlubit populací více než 2 milionů lidí. Známé též jako „Perla Asie“, toto město má nepopiratelné kouzlo, které vás uchvátí hned od příjezdu. Ve městě je několik působivých wats (chrámů) – Wat Ounalom, Wat Phnom a Wat Moha Montrei.

Možná nejslavnější kambodžskou atrakcí je Angkor Wat, jehož rozloha je téměř 1 km čtvereční. Byl postaven mezi lety 802 – 1220, po 4 staletí byl zapomenut a znovu objeven byl až v roce 1861. Když byl objeven, ohromné paláce, chrámy, knihovny a nádvoří byly dlouho zarostlé džunglí a khmérská civilizace, která tu kdysi žila, byla nahrazena opicemi a pantery.

Khmérové jsou převládající etnická skupina v Kambodži, představuje cca 90% všech obyvatel. Thajsko a Vietnam mají též velké zastoupení khmérské populace. Kvůli Kambodžské občanské válce žije tisíce Khmérů v USA, Kanadě, Austrálii a Francii.

Jakmile se válka stala vzpomínkou, stala se Kambodža mnohem bezpečnější zemí k cestování. Pokud máte v plánu ji navštívit, pamatujte na zlaté pravidlo – vždy se držte značených cest v odlehlých oblastech! Kambodža je jednou z nejvíce zaminovanou zemí na světě s přibližně 4 – 6 miliony min v krajině. Odminovací organizace pracují po celé zemi, ale stále je vhodné nebloudit za žádných okolností daleko od značených cest.

lord_night

lord_night

Fanoušek TAR a nadšenec z dalších reality show, dříve překladatel TAR

1 komentář

  1. Pekný článok! Som rád, že si sa ujal TAR AU/NZ! 🙂

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.