The Amazing Race ve světě I.

tar ve svete

Stejně jako popularita Survivor ani popularita The Amazing Race nemohla zůstat bez odezvy. Televizní stanice v různých koutech světa nejenže kupují práva a vysílají oblíbenou americkou verzi, ale začaly natáčet svoji vlastní obdobu. Nebudeme-li počítat původní americkou TAR vytvořenou Elise Doganieri a Bertramem van Munsterem v roce 2001, najdeme celkem 12 dalších zemí, které natáčí nebo natáčely svoji vlastní show.
V tomto a jednom budoucím článku bych vám všech 12 verzí chtěla přiblížit. Vezmeme to abecedně.

ASIE
The_Amazing_Race_Asia_4_logoTHE AMAZING RACE ASIA
Počet sérií:
4
V letech: 2006 – 2008; 2010
Status: ukončeno
Cena: US$100.000
Kabelová stanice AXN Asia byla jednou z prvních, které v roce 2005 koupily od CBS práva na natáčení vlastní verze The Amazing Race.
Moderátorského postu se zhostil čínsko-americký herec Allan Wu. Cena pro vítěze činila 100.000 amerických dolarů, což je v porovnání s originální verzí celkem směšná suma. Televize si však stojí za tím, že závod není o penězích, ale o dobrodružství a možnosti stát se součástí jedné ze světově nejpopulárnějších reality show.
Na závodu samotném není nic extra odlišného od toho, co známe. Soutěží vždy 10 týmů, závod je klasicky rozdělen na etapy, povinný odpočinek čítá stejně jako u originálu 12 hodin. Součástí závodu jsou klasické prvky Detour, Roadblock a Fastforward. Mezi využité překážky patří Yield, U-Turn a Intersection. Za zmínku jistě stojí i fakt, že ve 2. sérii navštíví týmy Českou republiku.
Zúčastnit se mohou všichni obyvatelé Asie stejně jako občané v Asii dlouhodobě žijící. Vzhledem k tomu, že v Asii se hovoří různými jazyky a týmy pochází z různých koutů světadílu, jsou soutěžící povinni komunikovat v angličtině.
Série jsou k sehnání v angličtině a odkazy najdete na našem fóru a abych se vyhnula zbytečným otázkám, odpovím rovnou. Titulky na ně neexistují.

AUSTRÁLIE
the-amazing-race-australiaTHE AMAZING RACE AUSTRALIA
Počet sérií: 2+1
V letech: 2010 – ???
Status: další série v roce 2014
Cena: A$250.000
Australská verze je poměrně nová. Stanice Seven Network koupila práva na natáčení až v létě roku 2010.
Moderování se tady ujal novozélandský herec Grant Bowler, kterého můžete znát ze seriálů Defiance, True Blood nebo Lost. Cena pro vítězný tým je tu 250.000 australských dolarů. V současnosti byly odvysílány 2 série a další se již připravuje. Stejně jako účastníky asijské verze i australany zavedl závod do České republiky, kde strávili poměrně dost dlouhou dobu (2 etapové zastávky).
Průběh závodu je opět klasický. Samozřejmostí jsou Roadblock a Detour, stejně jako Fastforward. Nechybí Yield, U-Turn a Intersection. V 1. sérii získali vítězové 1. etapy závodu Express Pass. Ve 2. sérii se však objevil zcela nový prvek a to Salvage Pass. Ten mohou týmy použít k záchraně posledního týmu 1. etapy před vyloučením nebo si jím sami přidají hodinu k dobru na startu 2. etapy.
Stejně jako výše zmíněnou asijskou verzi i australskou verzi najdete na našem fóru a to jak první tak i druhou sérii. V angličtině, zatím bez titulků.

BRAZÍLIE
brazílieTHE AMAZING RACE: A CORRIDA MILIONÁRIA
Počet sérií: 1
V letech: 2007 – 2008
Status: ukončeno
Cena: 500.000 BRL (brazilský real)
Brazilskou verzi TAR natočila a odvysílala televizní stanice RedeTV!. Natáčelo se na konci léta v roce 2007 a na televizních obrazovkách pak první a zároveň poslední série běžela od podzimu téhož roku. Moderování se zhostil brazilsko-americký žurnalista Ron Curvelo.
Pravidla a prvky závodu jsou v podstatě stejně, jak je známe z americké verze. Rozdílem je ovšem opouštění etapových zastávek. Týmy je sice opouštěly ve stejném pořadí, v jakém dorazily, ovšem časové odstupy nebyly vždy dodrženy. Označení trasy závodu se v tomto případě změnilo z červené a žluté na zelenou a žlutou, které odráží národní barvy Brazílie.
A Corrida Milionária byl pojat jako závod napříč kontinentem s tím, že pouze poslední 2 etapy zavedly týmy mimo Brazílii a to do Chile. Brazilská verze je tak první, ve které závod začal a skončil ve dvou různých zemích.

ČÍNA
The_Amazing_Race_China_Rush_–_Chinese_logoTHE AMAZING RACE: CHINA RUSH
Počet sérií: 3
V letech: 2010 – ???
Status: ???
Cena: výlet kolem světa
Na základě amerického formátu vznikla i čínská verze, která v roce 2010 navázala na zrušenou The Amazing Race Asia. První série se natáčela na přelomu března a dubna 2010 a na obrazovky televizní stanice International Channel of Shanghai byla uvedena v srpnu téhož roku. Moderování se ujal Allan Wu, který už zkušenosti s moderováním této show nabral při The Amazing Race Asia.
Týmy necestují po celém světě, závod zůstává na území Číny. Pravidla a prvky hry odpovídají původní předloze. Základními prvky tedy jsou Roadblock, Detour a Fastforward. Mezi využité překážky patří U-Turn, Yield a Intersection. Nechybí ani ne-eliminační etapa, po které čeká na poslední tým Speed Bump.
Na rozdíl od ostatních verzí, tady není zakázáno stopovat a využívat tak k dopravě soukromých vozidel. Během závodu je povoleno mluvit čínsky a anglicky.

FRANCIE
Amazing_Race_France_logoTHE AMAZING RACE: LA PLUS GRANDECOURSE AUTOUR DU MONDE!
Počet sérií: 1
V letech: 2012 – ???
Status: ???
Cena: €50.000
V roce 2012 spatřila světlo světa i francouzská obdoba show. Natáčela se v létě a na televizní stanici D8 se objevila na podzim téhož roku. Moderátorského postu se v tomto případě ujal původně sportovní komentátor Alexander Delpérier. Na závod kolem světa o 50.000 eur se v první a zatím i poslední sérii vydalo 9 týmů.
Na rozdíl od ostatních verzí TAR má ta francouzská za úkol nejen zaujmout a pobavit diváka, ale také vzdělávat. Několikrát během epizody je závod doplněn informativní částí, kde se diváci dozvídají něco o kultuře a životě obyvatel země, kde se týmy právě nachází. Liší se také tím, že týmy dostanou první nápovědu k další etapě hned po příchodu do etapové zastávky.

FILIPÍNY
The_Amazing_Race_philippines_logoTHE AMAZING RACE PHILIPPINES
Počet sérií: 1+1
V letech: 2012 – ???
Status: další série v roce 2014
Cena: ₱2.000.000 (filipínské peso)
The Amazing Race Philippines je v pořadí již 5. asijsko-pacifickou obdobou show. Na hon za v přepočtu necelým milionem korun se v první sérii vydalo 11 týmů. Navštívili celkem 24 měst a obcí ve 13-ti provinciích po celých Filipínách. Pořadem provázel Derek Ramsey, filipínsko-britský model, herec. TAR Philippines byla jeho první moderátorská zkušenost. Na pozici moderátora se podle všeho osvědčil, protože se této role zhostí i ve 2. sérii, která se bude vysílat letos.
Pravidla závodu zůstávají stejná jako v původní americké verzi, objevují se i prvky jako Yield a Salvage Pass. Prvenství však filipínská verze drží v udělených trestech. Padl zde totiž zatím nejvyšší trest a to 24 hodinová penalizace týmu, který kontaktoval někoho mimo závod. Tým, který původně dorazil jako 4. tak spadl na poslední místo a byl ze závodu vyřazen.
Zajímavostí je i fakt, že 7 z celkem 22 soutěžících první série jsou veřejně známé osobnosti, od královny krásy, přes fotbalisty až po účastníky jiných soutěžních pořadů.

Krátce jsme si tedy představili prvních 6 verzí a v příštím článku se podíváme na zbylých 6. Viděli jste už některou z těchto obdob The Amazing Race? A co na ně říkáte? Nebo se na některou teprve chystáte? Na kterou?

Angie

Angie

Velká fanynka nejrůznějších reality show a seriálů všech možných žánrů, redaktorka tohoto webu a moderátorka fóra.

3 komentáře

  1. Lenka

    Zajímavý článek, děkuji :-). Škoda, že nejsou titulky k asijské verzi, ta musí být zajímavá.

  2. ossi

    bylo by fakt super kdyby se našel někdo kdo by udělal titulky na asijskej nebo na nějakej jinej TAR, škoda že o to nikdo nemá zájem

  3. Skvelý článok, mňa okrem Americkej nejak nebavili iné (neviem či tie prízvuky v AU, CAN) alebo tým, že som nerozumel, ale Americká mi prišla najprofesionálnejšia. Inak osobne sa mi páčia najviac FR verzie RS (ich org. BOYARD, a potom Survivor čo som videl raz dávno)

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.