Je tu pokračování článku z minulého týdne. Posledně jsme se zblízka podívali na asijskou, australskou, brazilskou, čínskou, francouzskou a filipínskou verzi The Amazing Race. Dnes se podíváme na zbývajících 6 obdob naší oblíbené reality show.
IZRAEL
HAMEROTZ LAMILLION
Počet sérií: 3
V letech: 2009 – ???
Status: ???
Cena: ₪100.000.000 (izraelský šekel)
Už na jaře 2008 oznámila izraelská televizní stanice Reshet plány na natáčení vlastní verze The Amazing Race a v únoru 2009 spatřila světlo světa 1. série. Moderování se ujal izraelský model Raz Meirman.
Průběh prvního závodu se nijak nelišil od své původní předlohy a závod slavil úspěch. Už během vysílání se začalo mluvit o 2. sérii, kde měly původně závodit celebrity. Nakonec však, především kvůli nákladům, bylo rozhodnuto o přerušení show s nejistým pokračováním.
Na podzim 2010 se ovšem stanice rozhodla zkusit štěstí znovu a vrhla se na natáčení 2. série, která opět sklidila úspěch, takže se izraelští fanoušci dočkali v roce 2013 i 3. série. Na moderátorském postu se od 2. série objevil Ron Shahar.
Během 2. série se týmy podívaly i do České republiky, kde strávily dvě etapy. Zároveň tato série přináší do závodu i nový prvek „Double Battle“. Tým, který dorazí k překážce jako první musí počkat na další tým. Tyto dva týmy soupeří proti sobě, vítězové získají další nápovědu, poražení čekají na další tým. Poslední tým pak získává časovou penalizaci.
O dalším osudu show a případném pokračování zatím nejsou žádné informace.
KANADA
THE AMAZING RACE CANADA
Počet sérií: 1+1
V letech: 2013 – ???
Status: další série v roce 2014
Cena: CAD250.000 (kanadský dolar), 2 auta, neomezené cestování leteckou dopravou na rok zdarma
V současnosti nejnovějších verzí je ta kanadská, o které jste tady na webu už jistě něco zahlédli. Vysílá ji kanadská CTV a moderuje olympionik Jon Montgomery. První série se vysílala v létě 2013 a druhá série je plánována na léto 2014.
1. série byla pojata jako závod napříč Kanadou. Závod obsahoval běžné prvky a překážky jako FastForward, Speed Bump, Express Pass nebo U-Turn. Mezi soutěžícími nechybí ani známé osobnosti včetně fitness ikon nebo herečky ze seriálů pro děti a mládež.
V podmínkách pro účast ve 2. sérii se mimo jiné objevil i pas opravňující držitele k cestování mimo Kanadu. Dá se tedy předpokládat, že během 2. série se týmy podívají i za hranice vlastní země.
První sérii v angličtině a zatím bez titulků najdete i na našem fóru.
LATINSKÁ AMERIKA
THE AMAZING RACE
Počet sérií: 5
V letech: 2009 – ???
Status: ???
Cena: US$250.000
Latinskoamerická verze The Amazing Race patří k těm s největším množstvím změn a přesunů, ať už je jedná o tři různé moderátory, dvě různé televizní stanice nebo různá barevná značení závodu a zároveň jedno prvenství.
První dvě série vysílané v letech 2009 a 2010 uvedla na televizní obrazovky stanice Discovery Channel, následující tři série se pak přesunuly na kanál Space. První tři moderoval Harris Whitbeck. Série obsahovaly klasické prvky známé z původní americké verze a lišily se snad jen tím, že týmy necestovali kolem světa, ale napříč Jižní Amerikou.
4. série závodu nesla podtitul Edição Brasil (Brazilská edice) a závodu se účastnily pouze týmy z Brazílie. Moderátorského postu se v tomto případě zhostil herec a model Paolo Zulu.
Na podzim roku 2013 se na televizní obrazovky dostala zatím poslední 5. série. Ta se stala vůbec první sérií TAR na světě, kterou moderuje žena a to top modelka Toya Montoya.
NORSKO
THE AMAZING RACE NORGE
Počet sérií: 2
V letech: 2012 – ???
Status: ???
Cena: NOK500.000 (norské koruny) + 2 auta
Mezi novější verze The Amazing Race patří ta norská. Norové vyrazili na závod kolem světa poprvé v lednu 2012 a v dubnu téhož roku se jejich dobrodružství dočkali i fanoušci na televizních obrazovkách stanice TV2. O rok později se diváci mohli těšit i na druhou sérii, jak to bude vypadat s pokračováním zatím není známé. Moderování se v obou případech ujal bývalý fotbalista Freddy dos Santos.
Norská verze využívá klasických úkolů a překážek včetně U-Turn, Intersection nebo Express Pass. Změnou je jen název úkolu pro tým, který skončil na posledním místě v neeliminační etapě, má název Handicap. Trasa je značena vlaječkami bílo-žluté a bílo-zelené barvy.
UKRAJINA
Великі перегони (GREAT RACE)
Počet sérií: 1+1
V letech: 2013 – ???
Status: další série v roce 2014
Cena: ₴500.000 (ukrajinská hryvnia)
10 dvoučlenných týmů vyrazilo na podzim 2012 na závod kolem světa i z Ukrajiny. Nejmladšímu soutěžícímu bylo v době závodu 18 let, tomu nejstaršímu 72 a drží tak celosvětové prvenství jako nejstarší soutěžící vůbec.
Na obrazovkách televizní stanice 1+1 se „Great Race“ objevil na jaře 2013. Moderátorem se stal ukrajinský hip-hopový zpěvák Olexander „Fozzy“ Sydorenko. Nejenže se ukrajinská verze TAR může pyšnit nejstarším soutěžícím, ale další zajímavostí je, že v jedné z etapových zastávek proběhla i žádost o ruku.
VIETNAM
Cuộc đua kỳ thú (THE AMAZING RACE VIETNAM)
Počet sérií: 2
V letech: 2012 – ???
Status: ???
Cena: 300.000.000₫ (vietnamský dong)
Ve Vietnamu byly zatím odvysílány 2 série. První klasická a druhá celebrity verze. Tu první moderoval vietnamsko-americký herec Dustin Nguyen, který show zároveň produkoval a režíroval a znát ho můžete mimo jiného i ze seriálu 21 Jump Street. Moderování 2. série se pak ujal Huy Khanh.
Show je v obou případech opět pojata jako závod napříč vlastní zemí. Trasa je označena zeleno-oranžovými vlaječkami a závod nepřináší žádné nové prvky, naopak využívá těch již zavedených jako U-Turn nebo Express Pass.
Tohle byly tedy v současnosti všechny vysílající se nebo odvysílané verze The Amazing Race. Opět se vás tedy zeptám, zda jste některou z těchto 6-ti viděli nebo teprve plánujete se na některou z nich podívat?
Zároveň bych chtěla vědět, co by vás zajímalo. Jaké články z oblasti TAR byste uvítali, o čem byste se rádi dozvěděli něco víc?
TAR v strednej Európe, chcela AXN po vzore tej z Ázie (t.j. tímy z krajín, kde AXN funguje a je blízko, komunikácia v EN a podobne). myslím, že vtedy bola nejaká kríza a nakoniec to nešlo ani do druhého kola (prvé kolo – prihlášky boli na ich oficiálnej stránke, kamoš sa hlásil). By ma zaujímalo, či malo vybraného moderátora.
Tak viděl jsem TAR Canada, 1.sérii TAR Norge – ta se mi celkem líbila, že jsem nerozumněl pomalu ani slovo, to neřeším, ale hlavně etapy v Kazachstánu mám nějak zafixované, jinak 2.sérii se mi nepovedlo sehnat. A ještě jsem shlédl ty díly, i když mám celou sérii, TAR Israel 2, které byli v ČR (tj. 3 díly – celá série má 30 dílů, kdy většina dílů má přes hodinu). 🙂
Nějaké info, jestli se někdy dočkáme TAR CZ ? 🙂
Vzhledem k tomu, že je to asi ekonomicky nejnáročnější reality show vůbec (letenky, hotely, odměna), tak to moc pozitivně nevidim. A navíc bych si ani nebyl jistej kvalitou český Amazing Race.
já myslel, že by to udělali třeba jen po evropě nebo tak
Upřímně doufám, že nedočkáme. Vzpomeň si, jak dopadl třeba takový český Trosečník…
Úplně to vidím, v rámci šetření a po vzoru třeba takové Kanady by se cestovalo jen po vlastní zemi, tedy po ČR a pokud bychom měli velké štěstí, tak ještě Českými dráhami. I když ono cestování ČD je samo o sobě adrenalinový zážitek… 😀
skor CZ/SK
ale videl som v ponuke videi na yt že TAR ostrava
když se ptáš jaký članky bysme chtěly tak já bych bral článek o zrušeným středoevropskym TARU kterej se měl vysílat na podzim 2006 bylo by to dobrý tému protože o něm určitě hodně lidí neslyšelo
Vidíš, na ten jsem už úplně zapomněla… Díky za tip!
Mohla bys taky napsat článek o známejch osobnostech co vždycky čekají s Philem v zastávkách. Co vím, objevili se tam známý sportovci, misky atd.Mohl by to být docela zajímavý článek.