The Amazing Race ve světě II.

tar ve svete

Je tu pokračování článku z minulého týdne. Posledně jsme se zblízka podívali na asijskou, australskou, brazilskou, čínskou, francouzskou a filipínskou verzi The Amazing Race. Dnes se podíváme na zbývajících 6 obdob naší oblíbené reality show.

IZRAEL
Amazing_Race_Israel_logoHAMEROTZ LAMILLION
Počet sérií:
 3
V letech: 2009 – ???
Status: ???
Cena: ₪100.000.000 (izraelský šekel)
Už na jaře 2008 oznámila izraelská televizní stanice Reshet plány na natáčení vlastní verze The Amazing Race a v únoru 2009 spatřila světlo světa 1. série. Moderování se ujal izraelský model Raz Meirman.
Průběh prvního závodu se nijak nelišil od své původní předlohy a závod slavil úspěch. Už během vysílání se začalo mluvit o 2. sérii, kde měly původně závodit celebrity. Nakonec však, především kvůli nákladům, bylo rozhodnuto o přerušení show s nejistým pokračováním.
Na podzim 2010 se ovšem stanice rozhodla zkusit štěstí znovu a vrhla se na natáčení 2. série, která opět sklidila úspěch, takže se izraelští fanoušci dočkali v roce 2013 i 3. série. Na moderátorském postu se od 2. série objevil Ron Shahar.
Během 2. série se týmy podívaly i do České republiky, kde strávily dvě etapy. Zároveň tato série přináší do závodu i nový prvek „Double Battle“. Tým, který dorazí k překážce jako první musí počkat na další tým. Tyto dva týmy soupeří proti sobě, vítězové získají další nápovědu, poražení čekají na další tým. Poslední tým pak získává časovou penalizaci.
O dalším osudu show a případném pokračování zatím nejsou žádné informace.

KANADA
Amazing_Race_Canada_logoTHE AMAZING RACE CANADA
Počet sérií:
 1+1
V letech: 2013 – ???
Status: další série v roce 2014
Cena: CAD250.000 (kanadský dolar), 2 auta, neomezené cestování leteckou dopravou na rok zdarma
V současnosti nejnovějších verzí je ta kanadská, o které jste tady na webu už jistě něco zahlédli. Vysílá ji kanadská CTV a moderuje olympionik Jon Montgomery. První série se vysílala v létě 2013 a druhá série je plánována na léto 2014.
1. série byla pojata jako závod napříč Kanadou. Závod obsahoval běžné prvky a překážky jako FastForward, Speed Bump, Express Pass nebo U-Turn. Mezi soutěžícími nechybí ani známé osobnosti včetně fitness ikon nebo herečky ze seriálů pro děti a mládež.
V podmínkách pro účast ve 2. sérii se mimo jiné objevil i pas opravňující držitele k cestování mimo Kanadu. Dá se tedy předpokládat, že během 2. série se týmy podívají i za hranice vlastní země.
První sérii v angličtině a zatím bez titulků najdete i na našem fóru.

LATINSKÁ AMERIKA
Amazing_Race_Latin_America_logoTHE AMAZING RACE
Počet sérií:
 5
V letech: 2009 – ???
Status: ???
Cena: US$250.000
Latinskoamerická verze The Amazing Race patří k těm s největším množstvím změn a přesunů, ať už je jedná o tři různé moderátory, dvě různé televizní stanice nebo různá barevná značení závodu a zároveň jedno prvenství.
První dvě série vysílané v letech 2009 a 2010 uvedla na televizní obrazovky stanice Discovery Channel, následující tři série se pak přesunuly na kanál Space. První tři moderoval Harris Whitbeck. Série obsahovaly klasické prvky známé z původní americké verze a lišily se snad jen tím, že týmy necestovali kolem světa, ale napříč Jižní Amerikou.
4. série závodu nesla podtitul Edição Brasil (Brazilská edice) a závodu se účastnily pouze týmy z Brazílie. Moderátorského postu se v tomto případě zhostil herec a model Paolo Zulu.
Na podzim roku 2013 se na televizní obrazovky dostala zatím poslední 5. série. Ta se stala vůbec první sérií TAR na světě, kterou moderuje žena a to top modelka Toya Montoya.

NORSKO
Amazing_Race_Norge_logoTHE AMAZING RACE NORGE
Počet sérií:
 2
V letech: 2012 – ???
Status: ???
Cena: NOK500.000 (norské koruny) + 2 auta
Mezi novější verze The Amazing Race patří ta norská. Norové vyrazili na závod kolem světa poprvé v lednu 2012 a v dubnu téhož roku se jejich dobrodružství dočkali i fanoušci na televizních obrazovkách stanice TV2. O rok později se diváci mohli těšit i na druhou sérii, jak to bude vypadat s pokračováním zatím není známé. Moderování se v obou případech ujal bývalý fotbalista Freddy dos Santos.
Norská verze využívá klasických úkolů a překážek včetně U-Turn, Intersection nebo Express Pass. Změnou je jen název úkolu pro tým, který skončil na posledním místě v neeliminační etapě, má název Handicap. Trasa je značena vlaječkami bílo-žluté a bílo-zelené barvy.

UKRAJINA
Amazing_Race_Vietnam_logoВеликі перегони (GREAT RACE)
Počet sérií:
 1+1
V letech: 2013 – ???
Status: další série v roce 2014
Cena: ₴500.000 (ukrajinská hryvnia)
10 dvoučlenných týmů vyrazilo na podzim 2012 na závod kolem světa i z Ukrajiny. Nejmladšímu soutěžícímu bylo v době závodu 18 let, tomu nejstaršímu 72 a drží tak celosvětové prvenství jako nejstarší soutěžící vůbec.
Na obrazovkách televizní stanice 1+1 se „Great Race“ objevil na jaře 2013. Moderátorem se stal ukrajinský hip-hopový zpěvák Olexander „Fozzy“ Sydorenko. Nejenže se ukrajinská verze TAR může pyšnit nejstarším soutěžícím, ale další zajímavostí je, že v jedné z etapových zastávek proběhla i žádost o ruku.

VIETNAM
Amazing_Race_Vietnam2_logoCuộc đua kỳ thú (THE AMAZING RACE VIETNAM)
Počet sérií:
 2
V letech: 2012 – ???
Status: ???
Cena: 300.000.000₫ (vietnamský dong)
Ve Vietnamu byly zatím odvysílány 2 série. První klasická a druhá celebrity verze. Tu první moderoval vietnamsko-americký herec Dustin Nguyen, který show zároveň produkoval a režíroval a znát ho můžete mimo jiného i ze seriálu 21 Jump Street. Moderování 2. série se pak ujal Huy Khanh.
Show je v obou případech opět pojata jako závod napříč vlastní zemí. Trasa je označena zeleno-oranžovými vlaječkami a závod nepřináší žádné nové prvky, naopak využívá těch již zavedených jako U-Turn nebo Express Pass.

Tohle byly tedy v současnosti všechny vysílající se nebo odvysílané verze The Amazing Race. Opět se vás tedy zeptám, zda jste některou z těchto 6-ti viděli nebo teprve plánujete se na některou z nich podívat?

Zároveň bych chtěla vědět, co by vás zajímalo. Jaké články z oblasti TAR byste uvítali, o čem byste se rádi dozvěděli něco víc?

Angie

Angie

Velká fanynka nejrůznějších reality show a seriálů všech možných žánrů, redaktorka tohoto webu a moderátorka fóra.

10 komentářů

  1. TAR v strednej Európe, chcela AXN po vzore tej z Ázie (t.j. tímy z krajín, kde AXN funguje a je blízko, komunikácia v EN a podobne). myslím, že vtedy bola nejaká kríza a nakoniec to nešlo ani do druhého kola (prvé kolo – prihlášky boli na ich oficiálnej stránke, kamoš sa hlásil). By ma zaujímalo, či malo vybraného moderátora.

  2. lord_night

    Tak viděl jsem TAR Canada, 1.sérii TAR Norge – ta se mi celkem líbila, že jsem nerozumněl pomalu ani slovo, to neřeším, ale hlavně etapy v Kazachstánu mám nějak zafixované, jinak 2.sérii se mi nepovedlo sehnat. A ještě jsem shlédl ty díly, i když mám celou sérii, TAR Israel 2, které byli v ČR (tj. 3 díly – celá série má 30 dílů, kdy většina dílů má přes hodinu). 🙂

  3. Filip

    Nějaké info, jestli se někdy dočkáme TAR CZ ? 🙂

  4. ossi

    když se ptáš jaký članky bysme chtěly tak já bych bral článek o zrušeným středoevropskym TARU kterej se měl vysílat na podzim 2006 bylo by to dobrý tému protože o něm určitě hodně lidí neslyšelo

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.