Whodunnit?

(ČLÁNEK NEOBSAHUJE SPOILERY)Téma hry na vraždu, je v dnešním světě doposud stále divácky kladně přijatých kriminálních seriálů stále oblíbené téma a není divu, že se stanice ABC rozhodla z toho také něco vytěžit. Princip soutěže jako takový sice není ničím převratným. Podobně tematické vyšetřovací pořady se tu v minulosti už s větším či menším úspěchem vyskytovali. Co tedy nabídlo Whodunnit? Hned první je věcí, je samotné vizuální zpracování pořadu, které působí rozhodně lákavě. Pořad kombinuje prvky reality-show s poměrně efektními nahranými momenty vražd. Je sice pravda, že tato kombinace v první chvíli s dost nepřesvědčivými výkony hráčů působí dost roztodivně, ovšem dá se na celou věc brzy zvyknout.
Bez-názvu13
Celé téma si asi nejvíce bere z románů Agathy Christie ať už stylizací místa od velkého honosného sídla s mnoha pokoji až po služebnictvo. V principu je pak především patrný román Deset malých černoušků a stejně jako v knize i zde jako v titulní básničce jeden hráč po druhém odpadává vrahovou rukou. Nakonec mají z domu vyjít „živí“ jen dva. Vrah a vítěz 250 000 dolarů.
Původně hra začíná se třinácti hráči, přičemž se jedná o typickou politicky co nejkorektnější směsku, co většina eliminačních reality show nabízí. Tudíž nechybí „povinný“ černoch, bývalá miss či nějaké americké „hrdinné“ povolání (bývalý policista). Hned v úvodu je jeden z těchto hráčů „zabit ze hry pryč“ a právě při jeho „ostatcích“ začíná hra samotná. Ta funguje v několika částech. Nejprve nabízí hráčům možnost vyšetřit jedno ze tří míst, kde hráč vyskytoval, poté mají možnost vyřešit nápovědu k vraždě. Po tomto vyšetřování pak hráči přijdou s teorií, jak se zločin stal. Kdo se přiblíží svou teorií nejméně je následně ze soutěže vyřazen, tím že je „zabit ze hry“.
V jádru věci je samotný princip vyšetřování zajímavý, ač místy se musí člověk pousmát, jak někteří hráči ve snaze působit co nejseriozněji opakují všerůzná „kriminálková klišé“ (Především scény z „pitevny“). Přesto jednotlivé úkoly, které jsou před hráče postaveny, jsou celkem chytře a zábavně provedeny (obvykle doplněny vrahovou básničkou) a tato poměrně stěžejní část celé epizody nemá problém absolutně zabavit. Co díl pak může spíše notně srazit je spíše zbytečná překombinovanost vraždy samotné. I to však později přineslo některé opravdu zábavné teorie (trénované opice!).
Bez-názvu13
Samozřejmě nejzajímavějším prvkem však zůstává hra samotných hráčů. Jak je tomu dnes v podobných vyřazovacích reality show bývá i zde se záhy vytvořilo několik aliancí, které mezi si s sebou vyměňovali informace, strategizovali proti druhým a udržovali se ve stabilní paranoii. Samozřejmě kvůli nepřímému principu eliminací, tu nelze vysloveně někoho odstranit, přesto záhy se vyvinuly nejrůznější strategie polopravd a pololží, kterými se hráči jistily, aby nevypadli.
Jak jste si jistě mohli povšimnout, v celém článku jsem se spíše, než titulním Kdo to udělal? zabýval spíše principy Jak to bylo uděláno? a to bylo alespoň pro mě největší zklamání celého pořadu. O pachateli jednotlivých vražd se sice stále mluví, ale divák a v podstatě ani hráči samotní nemají žádnou šanci pachatele odhalit. Na konci svých teorií o zločinu sice pronesou svoji představu o totožnosti pachatele, ale jsou spíše jejich tipy na základě osobních pocitů. To také vede k naprosto odfláklému odhalení vraha v závěrečné části.
Bez-názvu13
Na závěr se ještě zmíním o samotném moderátorovi show. Byl jím právě jeden z členů služebnictva, sluha jménem Giles (představuje ho herec Gildart Jackson). Paradoxně právě on je ze všech postaviček, které se v show objevily asi nejzajímavější. Oproti klasickým moderátorům, jak známe ze Survivoru či The Amazing Race výhradně komunikuje jen s hosty a nepřekonává čtvrtou stěnu. Je v podstatě spíše plnitelem rozkazů vraha a s tím směřuje naše „vyšetřovala“ skrze show.
Whodunnit? byla rozhodně povedená letní záležitost, která v celku pobavila během dílů samotných, ale – alespoň pro mě – finále může trochu srážet celé hodnocení řady jako takové. Pokud show dostane ještě jednu šanci, bylo by fajn právě na titulní otázce identity pachatele věnovat lepší práci a potom by to mohlo být skutečně perfektní.

osobní hodnocení pořadu: 70%

Pokud vás pořad zaujal můžete si ho stáhnout tady na fóru. O přesnějším principu hry si zase můžete přečíst v profilu tady na stránkách

hozu

hozu

3 Comments

  1. Santos

    Este titulky k tomu a moze to byt suproveeee 🙂

  2. pekný článok, videl som prvý diel a totálne ma to nezaujalo, nieje to zrovna môj štýl (ale to zase ani TAR ma nebaví), ak budú prípadne ďalšie série, tak určite budem znova nahrávať, ale môj archív to určite neobohatí. Nejak som prejedený CSI, Criminal Minds, Bones a podobnými seriálmi a hlavne ten prvý mi to dosť pripomínalo, čo ma neskutočne iritovalo, lebo som „dieťa“ minulého desaťročia, kde práve CSI vypláňalo môj večerný program v TV (vtedy to bol totálny hit a masaker, dnes to je preradené na druhú koľaj).

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.