Dilema poroty v Survivoru

Untitled-156

Našel jsem na jednom fóru článek, který se zabývá tím, jak se porotci rozhodují ve chvíli, pokud jsou ve finále dva lidé, kteří jsou každý z jiného kmene. Rozhodují se podle kmenové příslušnosti?

Annex-Fonda-Henry-12-Angry-Men_01-1024x707

Tento výzkum samozřejmě není můj, jen se vám ho pokusím zprostředkovat. I jeho tvůrce si je vědom toho, že kmenová příslušnost není ani zdaleka jediným faktorem, který porotci berou v úvahu, když vhazují svůj hlas do urny a dávají někomu milion dolarů. Jak se ale ukázalo, pokud se ve finále sejdou dva lidé z různých kmenů, je to faktor hodně důležitý.

Analýza vychází z faktu, že za 23 sezón se pouze 9x stalo, aby se ve finále proti sobě postavili hráči konkurenčního kmene (ve zbylých 14 finalisté začínali jako soukmenovci), a tedy pouze v těchto sezónách čelili porotci rozhodnutí, zda dát svůj hlas soukmenovci, nebo konkurentovi.

Výzkum nebere v úvahu případné trojčlenné finále, a to z toho důvodu, že třetí finalista je logicky soukmenovcem jednoho finalisty. Navíc si kromě jediného případu hlasy ve finále vždy rozdělili dva finalisté a třetí ostrouhal. Zanedbává se i promíchaní kmenů v průběhu hry a bere se čistě pouze rozdělení dle prvního dílu dané řady.

V těchto 9 řadách braných v potaz volilo 67 porotců (7 sezón po 7 porotcích a 2 sezóny po 9 porotcích). 55 porotců začínalo jako soukmenovci některého z finalistů (v „čtyřkmenových“ sériích došlo k tomu, že porotce nebyl soukmenovcem ani jednoho z finalistů). Těchto 55 porotců hlasovalo na finálové radě pro člena svého původního kmene v 33 případech (60 %) a teď nebereme v úvahu, jestli dotyčný nakonec skutečně vyhrál nebo ne. Ze statistiky vyplývá také jedna velice důležitá skutečnost. Vítěz zatím vždy dostal všechny hlasy od soukmenovců, které dostat mohl. To je celkem zásadní zjištění.

Vyvstává otázka, do jaké míry jsou soukmenovci ještě ochotni volit člena svého kmene. Vítězové měli prsty ve vyloučení jenom 8 z 22 porotců (36 %), kteří s nimi byli ve stejném kmeni. Tři vítězové neměli prsty ve vyloučení žádného ze členů svého původního kmene. Z toho se dá vyvodit, že jedním z faktorů, který určuje vítěze, je schopnost vyhnout se vylučování soukmenovců.

Hráči na druhém, popřípadě třetím místě mají totiž tento poměr daleko vyšší. 12 lidí, kteří se ve zmíněných 9 sezónách umístili na druhém a třetím místě, bylo v původním kmeni se 43 porotci a statistika ukazuje, že měli prsty ve vyloučení 31 z nich. To je 72 %, tedy dvakrát tolik, kolik mají vítězové. Dá se tedy spekulovat, že čím více soukmenovců během hry pošlete do poroty, tím méně hlasů ve finále získáte. Ano, soukmenovci vás budou ve finále volit, ale jakmile se překlene hranice zrady, mají tendenci to dotyčnému „oplatit“ tím, že hlasují pro soupeře.

exi

exi

Překladátor, konzultant, prudič

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.