Russ Landau: „Mistr znělka“

Bez-názvu5

Pokud bychom se podívali do Russovy osobní tvorby, nic převratného by na nás nevybaflo. Obrat o 180 se ovšem koná ihned, co se podíváme do jeho diskografie k televizním soutěžím. Tohoto milovníka domorodých kultur a jejich hudební historie proslavila pouze jedna skladba, která se svezla na vlně celosvětového fenoménu Survivor, přesto to stačilo k tomu aby později skládal hudbu pro nejlepší reality-show na světě. Ancient Voices neboli ruské sibiřské halekání ho dostalo na vrchol, a nic nenasvědčuje tomu, že ho nebude živit až do konce života.

Bez-názvu3

su

Když roku 2000 v Americe vznikla nová soutěž Survivor (Kdo přežije), inspirovaná filmem Pán much, nikdo moc nevěřil, že by se mohla prosadit a o deset let později mít 20. pokračování. Russ Landau byl přizván k práci na soundtracku k této soutěži, přičemž mu asistoval David Vanacore. Oba vytvořili legendární skladby, které ještě dnes můžete slyšet v této soutěži. Ačkoliv nejvíce používané skladby v budoucích sériích složil Vanacore, Landau složil tu nejznámější s názvem „Ancient Voices„. Ta se postupem času stala symbolem célé soutěže a v pozměněných verzích doprovází Survivor až do teď. V roce 2007 Russ vytvořil nejzajímavější verzi Ancient Voices, která dokreslovala otevírací znělku 15. řady v Číně. V roce 2008 ukončil klasické znění AV v Mikronésii. V dnešních sériích je Ancient Voices téměř k nepoznání a Russ mnohem více sází na nové prvky a zvuky. Fanoušci jsou rozdělení na dva tábory. Jeden chce zpět k tradici a druhý schvaluje novou energii a přístup k otevíracím znělkám.

(Ancient Voices Micronesia 2008)

THE

Russell Landau velmi často spolupracuje s americkou televizní stanicí CBS, která má na svědomí dvě nejúspěšnější reality-show od počátku tisíciletí. Survivor a The Amazing Race. V roce 2001 složil znělku pro první intro této soutěže. To v roce 2009 vylepšil, zrychlil a obohatil. První příležitost, kde si můžete poslechnout tuto  pozměněnou znělku, je ve 14. řadě. Narozdíl od Survivora, kde mu spousta lidí vyčítá pokles kvality jeho práce, novou znělku pro The Amazing Race přijali fanoušci s otevřenou náručí.

(The Amazing Race 14,  2009)

Fear

Ještě v létě roku 2009  znalo třetí nejznámější americkou reality-show Fear Factor  jen pár tuzemských jedinců. Díky masovému rozšíření této soutěže kanálem Prima COOL ale stoupla obliba této soutěže a dnes je z ní v české kotlině senzace první kategorie.  Kdo ale stojí za tak svižným a líbivým intrem soutěže, která vznikla hlavně  díky Survivorovi a zároveň ho přímo vykopla z piedestálu nejdrsnější show na světě? Ano, hudbu složil opět Russ Landau.

UK

Viděli jste českého Trosečníka a líbila se vám hudba k této soutěži? Pak jste poslouchali práci Russe Landaua. Když Britové viděli úspěšnost soutěže Survivor v Americe,  rozhodli se uspořádat vlastní i s původní hudbou. CBS si ovšem chtěla podržet originální hudbu k této soutěži aby se vymezila vůči „levným kopírkám ze světa“ a tak pověřila Russe , aby pro Brity složil speciální hudbu, která bude určená nejen pro ně, ale zároveň bude v základním balíčku pro všechny stanice z celého světa, které si od nich koupí licenci na Survivora. Landau tedy složil speciální soundtrack, který používají všechny televize po celém světě, včetně Primy, která tuto hudbu použila pro svého Trosečníka v roce 2006.

(TROSEČNÍK – celosvětová verze)   

PI

Pirate Master je  originální reality-show z dílný CBS, která letmo připomíná Survivora a hraje se v ní rovněž o 1 000 000 dolarů. Neviditelnou rukou nad ní vládnul televizní magnát Mark Burnett a bohužel pro Russe, kterému se znělka k tomuto pořadu povedla možná ještě víc než k Survivorovi, pořad neslavil výrazné úspěchy.

(Pirate Master – Dominikánská republika, 2007)

Zeck

Zeck

subjektivní glosátor / vulgární prase / děsně důležitý člověk

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.