Capture

(ČLÁNEK NEOBSAHUJE SPOILERY)  Inspirace knihou není ve světě reality show ničí neobvyklým. Survivor je inspirovaný Goldingovým Pánem Much, Big Brother Orwellovým 1984. Toto jsou samozřejmě dnes již klasické romány, no Capture stanice The CW se inspiroval současným bestsellerem a to sérií Hunger Games. Takže po vzoru knižních her se „děj“ show odehrává v lesním prostředí v oblasti velké zhruba 44 arů.
Celá show operuje s relativně primitivním nápadem v podobě hry na honěnou. Hned na počátku capture1vylepšenou o systém dvoučlenných týmů. Jeden tým jsou vždycky lovci a zbytek jsou kořist, kterou mají lovci za úkol chytit. Tým lovců je určen náhodně. Lovci mají během dvou lovů za úkol chytit dva týmy, aby se vyhnuli eliminaci. Pokud se jim nepodaří chytit ani jeden tým, jsou automaticky vyřazeni oni. Pokud jen jeden tým mohou být ve veřejném hlasování vyloučeni týmy i oni samotní.

Týmů začíná ve hře 12, přičemž se jedná o směsku různých dvojic. Ať už to jsou páry, bratři, sestry nebo jen dobří přátelé snad trochu je spojuje věková škála, jelikož většina hráčů je poměrně mladá. Tento fakt také přináší trochu problémy v prvních dílech, jelikož nebýt barevného odlišení týmů jsou si občas někteří trochu podobní. Tomu ani moc nepomáhá poměrně střih prvních epizod, jelikož některých týmů si všimnete třeba i až o dvě, tři části později. To bylo částečně i docíleno faktem, že během natáčení prvního lovu, jeden z týmů odpadl a byl nahrazen jiným.
Jak bylo zmíněno, hony se odehrávají ve specifické oblasti, která není s odpadávajícími týmy nikterak redukovaná (kromě finále). Z toho důvodu téměř v každé epizod nalezneme několik zvratů produkce, které dávají týmům možnost sabotovat některý tým či najíst se. S tím samozřejmě přichází do hry i divácky atraktivní strategická část. Někteří vzali jednotlivé sabotáže dost osobně a často pomsta nebyla daleko.
capture2Týmy žijí ve Vesnici, což je v podstatě pro každý tým jedna palanda a několik nezbytných věcí a potravin. Zde se však paradoxně pro takovou primárně fyzickou hru, odehrává velice podstatná část, jelikož týmy tu žijí po spolu a sociální stránka věci je poměrně důležitá pro zachování se ve hře, což já osobně, jako fanoušek spíše takové hry náležitě uvítal. V této vesnici se kromě paland nachází i speciální místo, kde spí lovci a vězení. Ve vězení jsou drženi chycení hráči a zároveň zde mají poslední chvíle zvrátit svůj osud. Co mě ovšem překvapilo nejvíc, byl však samotný systém eliminace. Hlasování mezi vypadnuvšími týmy bylo totiž veřejné, takže všichni věděli, jak kdo hlasuje. Tím se možná trochu eliminoval systém nějakého podrazu, jak známe třeba v Survivoru, i tak občas některé volby dokáží překvapit.
capture3Pořad moderoval Luke Tipple, ale měl spíše asi tolik práce jako třeba Phil v The Amazing Race. Veskrze opakoval několik nacvičených frází, takže o nějakém pořádném moderování ani nemůže být veskrze řeč.
Jako nápad byl Capture výborný a dle mého názoru se ho i stejně kvalitně povedlo přinést i na televizní obrazovky. Po vizuální stránce rozhodně působivý. Navíc většina zvratů produkce se vcelku povedla a jejich variabilita udělala každou část něčím specifickou. Snad lehká zmatenost ve hráčích může v první odradit po prvních dílech, ale určitě se vyplatí vytrvat až do finále, které rozhodně stojí za to.

Osobní hodnocení: 80%

Pokud vás pořad zaujal můžete si ho stáhnout tady na fóru. O přesnějším principu hry si zase můžete přečíst v profilu tady na stránkách

hozu

hozu

4 Comments

 1. HonzaV

  Skoukl jsem za týden a půl na jeden dech. Výborná nová reality show, sice ve stylu Survivora, ale i tak velmi odlišná a chytlavá. :))

 2. junior1099

  Díky za tip. Vítám s otevřenou náručí, jelikož krom Survivora jsou pro mě ostatní RS debility a TAR mě nijak neláká.

  Jinak by určitě neškodilo si to po sobě přečíst a udělat korekci… nebo si na to někoho najít. Publikovat něco takové…hm, to chce koule 😀

 3. Jozo531

  podla mna super napad a super clanok 🙂 prednedavnom som to zacal pozerat a teraz som tym uplne posadnuty 😀

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.