Survivor: Hry o hře

Bez-názvu64

Každý výraznější fenomén na světě skýtá velké možnosti pro doprovodné  hry, kterými by si fanoušci mohli krátit volnou chvíli při čekání na nové řady a tvůrci pořádně namastit kapsy. My se v tomto článku zaměříme na ty nejvíce proslulé, které si můžete s klidem zahrát i vy doma při nedělním odpoledni s rodinou nebo spustit v počítači, a ulevit tak alespoň na jednu noc vašemu antivirovému programu, který nebude muset čelit útokům z vašeho horoucného vyhledávání nových lednic na trhu (ehm). Za spolupráci děkuju VyridoviMMR a eximu, kteří jako správní zapálenci pro dané hry, poskytli důležité informace, bez kterých by se tento článek neobešel.

Bez-názvu111

VIRTUÁLNÍ HRY:

Počítačové hry jdou ruku v ruce s dobou, a pokud by se cokoliv od roku 2000 neobjevilo v herní podobě, jako by ani neexistovalo. Počítačové hry o Survivorovi vznikly dvě, respektivě tři, a zde si je alespoň v náznacích příblížíme.

SURVIVOR THE INTERACTIVE GAME (2001)
Tato hra je úplně první, která o Survivorovi kdy vznikla. Díky roku vzniku pokrývá pouze první dvě řady, ale zahrát si můžete pouze v prostředí The Australian Outback. Dnes grafika a vlastně celý koncept hry působí spíše nechtěně vtipným dojmem než jako lákadlo pro dvanáctihodinové paření, přesto v době vzniku musela vzbuzovat nemalý zájem. Toto video, které popisuje průběh hry, doporučujeme zhlédnout celé, zvláště kmenovka na konci nemá chybu!

SURVIVOR ULTIMATE EDITION (2002)
O rok starší brácha první hry, o které jsme psali výše. Tato zcela nová verze je už úplně o něčem jiném. Hráč má mnohem větší možnosti, protože může do svého kmene nahrnout libovolné hráče z BorneaAustrálieAfriky a Markéz a zároveň plní mnohem rafinovanější úkoly. Celou hru prokládají filmečky a tématika Markéz a primárně se celý koncept hry soustředí na soutěže a kmenové rady. Proto už neuvidíte roztomilou napodobeninu Colbyho, jak v 15pixelovém provedení cestuje pro vodu k Herbertově řece. Zde je video, kterým provází Vyrida, pokud by vás tato hra zajímala, na jeho kanále má ještě mnohem více ukázek z této soutěže.

SURVIVOR pro WII a NINTENDO DS (2010)
Tato nejnovější verze pro všemožné pařany z celého světa je asi herně nejnáročnější, ale stačí zhlédnout trailer a všem je ihned jasné, že to nebude žádná sláva. Vtipnou pointou je fakt, že tuto hru vůbec nevytvořila CBS, ani nikdo z USA. Jedná se totiž o francouzskou hru Koh Lanta, která byla upravená pro americký trh, a tak se pouze přejmenovala na Survivor. Rozdíl je pouze v tom, že se přidala textura Probsta, který nahradil francouzského moderátora, a nahrálo se pár videosekvencí a loga z americké verze. Do hry se dokonce nasypala náhodná jména, takže nemůžete hrát ani za své oblíbené hráče. Skvělá luxovačka peněz za málo námahy, nemyslíte?

SURVIVOR ONLINE:

Jedná se o celosvětový trend, který se objevuje v různých podobách a stylech. My se zaměříme na českou obdobu, ve které si to pravidelně přes ICQ rozdává česká mládež.

Nepojmenovaný-13

Jedná se o zábavný projekt, do kterého se může přihlásit kdokoliv chce. Jakmile je  přihlášeno dostatek hráčů, jsou rozděleni do dvou kmenů. Vzhledem k věku některých z nich není ani moc jisté, jestli všichni vědí, co je Survivor. Znalost pořadu ovšem o ničem nerozhoduje a nikdo ji k ničemu nepotřebuje. Po rozdělení jednotlivých hráčů do kmenů na sebe všichni dostanou ICQ čísla a pak spolu komunikují a připravují se na nejrůznější soutěže (každý kmen pochopitelně odděleně). Každý musí předložit svojí fotku, aby vše mělo větší šmrnc. Pohledné dívky díky tomu tedy u svých spoluhráčů žádné automatické výhody nemají, stejně jako je „neměla“ třeba Parvati v reálné soutěži.

Bez-názvu69

Hra do detailů kopíruje všechny aspekty reálného Survivora, včetně souboje o imunitu, kmenové rady, exile island a podobně. Souboje o imunitu jsou nejrůznější, pro příklad si tedy uvedeme jednu konkrétní. Zakladatel této hry, který se stará o nábor hráčů a průběh soutěže (říkejme mu Probst), vytvoří článek, do kterého dá například otázku „Kdo má největší charisma?“ Oba kmeny mají na výběr tři jména z reálné soutěže. Správná odpověď není žádná a kmen se musí domluvit, koho označí.  Své odpovědi pak posílá na email Probstovi a zároveň připojí i tip, koho vybral druhý kmen. Ten kmen, který bude mít největší počet zásahů (otázek je více), vyhrává a méně šťastný pak musí jít volit. Kmenovka se pak koná podobně, každý hráč odešle svůj hlas přes email a Probst pak postupně vytahuje jména z urny, když je po jednom zveřejňuje na blogu. Nejvícekrát označený hráč má kyberneticky zhasnutou pochodeň a musí odejít ze hry.

Bez-názvu66

V určitém počtu zbylých hráčů se oba kmeny spojí a všichni pak plní soutěže individuálně. Porota a vše, co znáte ze Survivora, zde funguje úplně stejně, rozdíl je tedy pouze v tom, že vítěz si neodnese milion dolarů, ale bude mu muset stačit dobrý pocit z výhry a v některých případech pošramocená pověst u ostatních hráčů.

V této soutěži se vystřídalo několik desítek hráčů, a pokud vám přijde, že jste už příliš staří, abyste drželi tempo prstokladu se současnou teen generací, pak nemusíte házet flintu do žita. Hra pamatuje i hráče přes 50 let. Pokud by vás tento druh zábavy mohl bavit, pak se můžete přihlásit do 28. pokračování této soutěže, do kterého se prozatím hledají hráči. Všechny řady této soutěže najdete pod tímto odkazem (http://survivor27-online.blog.cz/), každá řada má svůj vlastní blog, stačí tedy přepsat číslo, které v odkazu označuje pořadí.

SURVIVOR BOARD GAME:

Poslední představená hra v tomto článku bude takovou příjemnou oldschoolovou třešničkou na dortu. Jedná se o stolovou hru, která se začala vyrábět a prodávat už v roce 2000, a na svědomí ji má legendární firma Mattel, skrze kterou prožila výrazná část našich čtenářek (možná i čtenářů) své dětství při hraní s Barbie.

survivor-board-gameHra je určena pro 4-8 hráčů, teoreticky by mohlo hrát i více lidí, ale musíte si vyrobit figurky. Hra trvá zhruba hodinu a hráči mají k dispozici plastový model ostrova, 250 karet a hlasovací urnu.  Všichni hráči se na začátku rozdělí do dvou týmů a vyberou si své mluvčí. Pak týmy hážou kostkou a posunují se po kruhovém vnějším poli, kolik si hodí na kostce, o tolik se posunují (člověče nezlob se). Kde se jednotlivé týmy zastaví, tam musí plnit úkoly (instrukce jsou na kartě). Existují čtyři druhy karet. Outwit, Outplay, Outlast a předmětová karta, první tři druhy karet mají dvě strany, jednu pro týmy, druhou pro individuálního hráče. Pokud tým (jednotlivec) splní, co po něm karta požaduje, pak se může posunout po hracím poli dál.

Karta s nápisem Outwit je povětšinou na přemýšlení. Tým například přečte druhému hádanku, a pokud jí tázaný tým uhodne, získá tři předmětové karty, pokud ne, získá je tým, který otázku pokládal.

Karta s nápisem Outplay je zaměřená na týmovou práci a znalost. Zástupci týmu například dostanou za úkol nakreslit opici a tým, který jako první uhádne, že je to opice, získává znovu tři předmětové karty. Úkol ale může být i na  znalost spoluhráčů, kdy tým dostane řadu otázek a tři odpovědi, každý hráč na ně odpoví  samostatně a tým, kterému se nejčastěji shodují, odpovědi znovu získává tři předmětové karty.

Karta s nápisem Outlast pouze přikazuje, co máte dělat. Například: „někdo upadnul přes přístřešek, jdi na políčko X“. Tyto karty vám mohou pomoci směrem kupředu, ale zároveň i zkomplikovat situaci a vrátit vás o velký kus nazpátek. Hodně záleží na tom, jaké předmětové karty máte zrovna v držení.

Předmětová karta je výhoda v soutěži, kterou tým (jednotlivec) získá při správném splnění úkolu. Tyto karty pak pomáhají hráči v další hře.

Untitled-115

Týmová hra pokračuje do té doby, dokud jeden tým nevkročí na políčko, které přikazuje sloučení kmenů. Od té doby pak každý jede na vlastní triko s tím rozdílem, že všichni hrají na vnitřním hracím poli a plní úkoly z druhé strany karet pro jednotlivce. Začíná ten, kdo hodí nejvyšší číslo, a pomocí karet se opět posunuje směrem kupředu. Ten, kdo první dorazí do konce, získává imunitu a ostatní jdou vylučovat (jako v Survivorovi). Hra tímto stylem pokračuje až do té doby, dokud nezbydou poslední dva hráči, a vypadnuvší (porota) pak rozhodnou o vítězi.

plusy hry:
Může být sranda u nejrůznějších her, které přikazují karty.
Hra je vykrádačka všemožných jiných stolových her, proto máte všechno v jednom.
Vylučování hráčů.

mínusy hry:
Nebude to bavit prvního vyloučeného.
Hra nepodporuje aliance, maximálně  typu: vyloučíme tohohle.
Kdo nezná Survivor, je mimo.

 • Survivor Interactive Game můžete koupit zde
 • Survivor Ultimate Edition můžete koupit zde
 • Survivor pro Wii  můžete koupit zde
 • Survivor Online můžete hrát zde
 • Survivor Board Game můžete koupit zde

A co vy? Hráli jste nějákou zde uvedenou hru? Jak se vám libila, co je vám ještě nejasné a chtěli byste dovysvětlit? Přidejte své postřehy pod článek. ;-)

Zeck

Zeck

subjektivní glosátor / vulgární prase / děsně důležitý člověk

2 Comments

 1. Domča

  mílíš se Parvati je nejlepší a colby sice je nejlepší ve výzvách ale parvati je na 2 místě a to je holka a jinak je nejjjj muj hráč

 2. Cajky

  Jen takový dotaz, desková hra je i v češtině nebo budu namáhat svůj mozek? 😀

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.