Survivor vznikl v mysli nejvýraznějšího amerického producenta v žánru reality-show Marka Burnetta, který se nechal inspirovat filmem Pán much (1963). Tento film pojednává o posádce dětských námořníků, kteří spolu se zraněným kapitánem ztroskotají na pustém ostrově a vzhledem k nulovému dohledu dospělých musí přežívání nést na vlastních bedrech. Postupem času se mezi dětmi různých věkových skupin objevuje názorový rozkol ohledně trávení času na ostrově. Jedna skupina si chce v klidu užívat nečekaně dlouhé prázdniny a případnou nudu zahánět zbytečným zabíjením tamní zvěře. Druhá skupina si naopak chce podržet civilizované prvky, na jaké je zvyklá z domova, a ustavičně pracovat na pokusech vedoucích k návratu zpět domů. Tyto dvě skupiny se později přemění ve kmeny a vedou proti sobě válku, při které zahyne několik členů obou skupin. Pokud se podíváte na celý film, pak zjistíte, že se v něm objevuje spousta prvků a názvů, které se o čtyřicet let později objevují i v první řadě Survivor Borneo. Inspiraci tímto filmem potvrdil i sám Jeff Probst v řadě Survivor All Stars.
Na konkurz moderátora pro Survivor dorazilo stovky nadějných lidí a CBS si z tohoto velkého množství nakonec vybralo jen dva. Jeffa Probsta aPhila Keoghana, kteří dle jejich slov byli naprosto stejně dobří a zájem měli o oba. Typově jim ale do konceptu drsné soutěže zapadal spíše rodák z Kansasu Probst, a tak ho obsadili do moderování první řady na Borneu. Keoghan ale nezůstal ošizen, o rok později nabídli i jemu vlastní show, tentokrát zbrusu novou a nadějnou reality-show pojednávající o závodění kolem světa s názvem „The Amazing Race“. Jeff Probst má v současnosti odmoderovanou 23. řadu a z pozice bezvýznamného moderátora se propracoval až k producentovi, hlavnímu členovi komise, která vybírá soutěžící pro nové řady, a člověku, který si může do soutěže přidat jakýkoliv nápad (Redemption Island). Hojně se mluví o tom, že Probst chce se Survivorem skončit, protože ho začíná unavovat cestování a každoroční cyklus natáčení, a raději se chce přesunout do studia a mít vlastní show po vzoru Lettermana, Lena nebo Kimmela. Toto přání se mu už částečně splnilo, protože od příštího roku bude mít vlastní show na CBS, ve které bude řešit každodenní problémy běžných lidí. Koncept pořadu má ovšem do vysněné noční show daleko, proto tato bokovka nebude mít výrazný vliv na jeho setrvání v soutěži.
Šestnáct soutěžících je vysazeno na pustém a neznámém ostrově. Tam jsou rozděleni do dvou kmenů a obdrží pouze minimum zásob a jednu mačetu. Přístřešek, potravu a oheň si musí zajistit sami. Každé tři dny je bude čekat souboj o odměnu a souboj o imunitu. V prvním případě budou tyto dva kmeny zápolit o jídlo, nástroje k rozdělávání ohně, případně celtu, ve druhém pouze o talisman imunity. Ten kmen, který v souboji o imunitu prohraje (nezíská talisman imunity), musí jít večer na kmenovou radu a tam ze svého středu vyřadit jednoho člena. Tento cyklus soutěží a vyřazování se zastaví až na počtu 10 soutěžících (z obou kmenů) a oba dva kmeny se sloučí v jeden. To znamená, že v tomto novém kmenu už je souboj o imunitu i odměnu čistě individuální záležitostí a každý hraje sám za sebe. Vyřazování soutěžících pokračuje dál, ale s tím rozdílem, že v individuální části hry už vyhození hráči neodchází domů, ale stávají se členy poroty. Až zbudou poslední 2 (3) hráči, na finálové kmenové radě právě porota rozhodne o tom, který z nich si domů odnese 1 000 000 dolarů a celkové vítězství v soutěži.
EXILE ISLAND:
Exile Island (EI) se poprvé objevil v Survivor 12: Panama a byl spjat s tajnou imunitou, což je další revoluční novinka v pravidlech soutěže. Po soutěži o odměnu vítězný kmen zvolí jednoho hráče poraženého kmene, aby se odebral na EI. Tam zvolený hráč bude osamocený přežívat v drsném prostředí až do souboje o imunitu. Vítězný kmen má tedy v ruce trumf, kdy může oddělit od kmene nejsilnějšího člena konkurenčního kmene, a tak ho oslabit, případně může vybrat nejslabšího, aby mu ještě více podkopal morálku. V pozdějších řadách se na Exile Island vypraví jak zvolený hráč poraženého kmene, tak jeden hráč z kmene vítězů. O tomto druhém hráči rozhoduje buď prvně vybraný hráč, nebo vítězný kmen, který ho zvolí ze svého středu. EI je tedy i možností pro vyjednávání hráčů z obou kmenů, kteří mohou uzavřít i vlastní minialiance napříč kmeny.
TAJNÁ IMUNITA:
Tajná imunita funguje na stejném principu jako klasická individuální imunita, kterou hráč může vyhrát v souboji o imunitu. Rozdíl je pouze v tom, že tajná imunita je uschovaná na tajném místě, a pokud ji hráč najde, může si ji ponechat po celou dobu soutěže bez toho, aby někdo věděl, že ji vlastní. Pokud ji hráč najde, má možnost ji komukoliv předat, musí ji ovšem zahrát do doby, než v soutěži zbudou poslední čtyři hráči. Nemůže se tedy díky ní přímo dostat do finále. Tajná imunita se poprvé objevila v Survivor 11: Guatemala a pevnou součástí pořadu se stala v následující řadě, kde doplnila Exile Island, na kterém byla uschovaná pro hráče, kteří na něj byli vyhoštěni. Později se ovšem od EI odtrhla a produkce ji uschovávala kdekoliv, takže například i v táboře jednotlivých kmenů.
REDEMPTION ISLAND:
Redemption Island (RI) pochází z hlavy Jeffa Probsta a je nejvýraznějším zásahem do pravidel hry od roku 2000. Hráč, který dostane na kmenové radě největší počet hlasů a za normálních okolností by opustil hru, se nově po zavedení RI odebere právě na něj. Následující vypadnuvší hráč se k němu připojí a oba stanou v duelu o přežití, vítěz zůstane nadále na RI a poražený definitivně opustí hru. Až nastane sloučení kmenů, hráč, který přežil na RI, se vrátí znovu do hry a bude moci zavařit lidem, kteří ho vyhodili. Druhá příležitost návratu do hry přijde s finálovou pětkou, navrátivší se hráč má tedy možnost přežít na RI od první kmenové rady až skoro do konce celé soutěže bez toho, aby se výrazně předvedl v samotné hře.
Buff: Neboli šátek pro soutěžící. Každý hráč ho na začátku obdrží a symbolizuje jeho příslušnost kmeni, ve kterém se nachází. Každý buff má svoji barvu, která koresponduje s barvou kmene a slouží tedy jako nejvýraznější prvek, který udává kmenovou příslušnost. Buff je z neuvěřitelně pružné látky, kterou za normálních podmínek nelze roztrhnout, proto je přímo zrozen pro drsné prostředí Survivora. Vyrabí ho americká firma Buff, která vznikla už v roce 1992, a krom šátků pro Survivor tvoří i obdobné buffíky například pro motorkáře, běžkaře anebo sportovní turisty.
Pokud máte zájem, můžete si buff objednat z Ameriky na stránce e-bay:http://www.ebay.com/buffs
Pochodeň: Pochodně neodmyslitelně patří k soutěži stejně jako buffy. Jedná se spíše o symbolickou úlohu, přesto se staly symbolem celé soutěže a v zahraničních mutacích Survivora těžko naleznete v oficiálním logu něco jiného než právě ji. Každý hráč dostane na první kmenové radě pochodeň se svojí jmenovkou. Tu si zapálí od hlavního ohně na kmenové radě a dokud je v soutěži, jeho pochodeň hoří. Pochodně tedy představují životy soutěžících, a jakmile je některý z hráčů ze hry vyřazen, Jeff mu pochodeň uhasí, aby náležitě dokreslil konec jeho nadějí na vítězství v soutěži. Většinou tento rituál doprovází slovy: „jméno“ kmen promluvil„.
Pokud máte zájem i pochodeň si můžete objednat přímo z USA:www.ebay.com/torches
.Hlasovací urna: Urna se využívá pouze na kmenových radách. Každý hráč k ní přistoupí a na připravený papírek napíše jméno hráče, kterého chce vyřadit. Pak hlasovací lístek přeloží a vhodí do urny. Po hlasování všech členů kmene pak Jeff urnu přinese před soutěžící a postupně vytahuje hlasy z urny. V případě finálové kmenové rady se do ní naopak vhazují jména hračů, které chce člen poroty nechat vyhrát. Po finálové kmenové radě putuje urna do trezoru a vytáhne se až na přímý přenos finále řady (cca. o 4 měsíce později). Pokud vám přijde podezřelé, že jsou hlasy vždy seřazeny tak neuvěřitelně vyrovnaně, aby hlasování bylo co nejvíce napínavé, pak za vším stojí střihač pořadu a Jeff Probst, který si hlasy nejprve seřadí podle toho, jak je chce vytahovat, a pak předstírá, že o výsledku nemá ani páru.
Komentáře